Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Další informace k řešení tzv. dvojí kvality potravin
07.01.2019

Nové potravinářské předpisy EU – listopad 2018
07.01.2019

Vyhodnocení kontrol jakosti pitné vody na lodních dopravních prostředcích v roce 2018
07.01.2019

Workshop všímavého jedení (mindful eating)
07.01.2019

Ctpp >


Proti hmyzu pomohou plodinám sexy rostliny
Datum: 25.06.2018
Gate2Biotech
Vydáno: 21.6.2018
Autor: Gate2Biotech

 

Informace z portálu Gate2Biotech

 

Šíření intenzivního zemědělství vedlo k masivnímu nárůstu používání insekticidů. Tyto látky mají ale devastující vliv na životní prostředí a podle všeho přispívají k mizení hmyzu, které pozorujeme ve vyspělém světě. Zajímavým řešením by mohly být sexy rostliny. 

Vědci se snaží upravit rostliny tak, aby produkovaly sexuální feromony hmyzu. Tyto rostliny bude možné pěstovat mezi polními plodinami, kde budou uvolňovat molekuly látek, jimiž si hmyz shání sexuální partnery. To vyvolá zmatek, který bude příslušnému druhu hmyzu komplikovat rozmnožování. Odborníci doufají, že díky těmto sexy rostlinám farmáři omezí používání nebezpečných chemických pesticidů.

Nápad používat proti hmyzu jeho vlastní feromony není samozřejmě nový. Už dnes farmáři na některých místech používají hmyzí feromony, jimiž se snaží chránit svá pole. V tomto případě jde ale o syntetické feromony z továrny, které bývají velmi drahé. Ne každý si takové postřiky může dovolit.

Proto badatelé britského institutu Earlham Institute a jejich spolupracovníci vyvíjejí vylepšené rostliny, které by měly produkovat sexuální feromony hmyzu mnohem levněji. Zpočátku budou farmáři získávat feromony sklizní těchto rostlin a používat je v pastech kolem polí. Časem by mohli tyto rostliny vysazovat na strategických místech kolem polí a lákat tam sexuchtivý hmyz, co nejdál od pěstovaných plodin.

V současné době většina farmářů závisí na pesticidech. Problém je v tom, že pesticidy si nevybírají a často zabíjejí hmyz, který nám nijak neškodí nebo dokonce přináší užitek. Důsledkem toho je, že hmyz mizí z moderní krajiny jako pára nad hrncem. Sexy rostliny s feromony by to mohly změnit.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech