Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Nařízení ÚKZÚZ - Ralstonia solanacearum v závlahové vodě - ze dne 14. 9. 2018
21.09.2018

Platforma pro reformulace má za sebou další úspěšný rok
21.09.2018

Aktualizace databáze hostitelských rostlin bakterie Xylella
21.09.2018

Zpráva o činosti systému RASFF v ČR za rok 2017
21.09.2018

Ctpp >


Proti hmyzu pomohou plodinám sexy rostliny
Datum: 25.06.2018
Gate2Biotech
Vydáno: 21.6.2018
Autor: Gate2Biotech

 

Informace z portálu Gate2Biotech

 

Šíření intenzivního zemědělství vedlo k masivnímu nárůstu používání insekticidů. Tyto látky mají ale devastující vliv na životní prostředí a podle všeho přispívají k mizení hmyzu, které pozorujeme ve vyspělém světě. Zajímavým řešením by mohly být sexy rostliny. 

Vědci se snaží upravit rostliny tak, aby produkovaly sexuální feromony hmyzu. Tyto rostliny bude možné pěstovat mezi polními plodinami, kde budou uvolňovat molekuly látek, jimiž si hmyz shání sexuální partnery. To vyvolá zmatek, který bude příslušnému druhu hmyzu komplikovat rozmnožování. Odborníci doufají, že díky těmto sexy rostlinám farmáři omezí používání nebezpečných chemických pesticidů.

Nápad používat proti hmyzu jeho vlastní feromony není samozřejmě nový. Už dnes farmáři na některých místech používají hmyzí feromony, jimiž se snaží chránit svá pole. V tomto případě jde ale o syntetické feromony z továrny, které bývají velmi drahé. Ne každý si takové postřiky může dovolit.

Proto badatelé britského institutu Earlham Institute a jejich spolupracovníci vyvíjejí vylepšené rostliny, které by měly produkovat sexuální feromony hmyzu mnohem levněji. Zpočátku budou farmáři získávat feromony sklizní těchto rostlin a používat je v pastech kolem polí. Časem by mohli tyto rostliny vysazovat na strategických místech kolem polí a lákat tam sexuchtivý hmyz, co nejdál od pěstovaných plodin.

V současné době většina farmářů závisí na pesticidech. Problém je v tom, že pesticidy si nevybírají a často zabíjejí hmyz, který nám nijak neškodí nebo dokonce přináší užitek. Důsledkem toho je, že hmyz mizí z moderní krajiny jako pára nad hrncem. Sexy rostliny s feromony by to mohly změnit.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech