Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Vědci odhalili tajemství vzniku „zabijáka“ pšenice Ug99
11.12.2019

13. platy letos vyplatí svým zaměstnancům více firem než loni. Nejčastěji v rozmezí 18 až 38 tisíc korun
11.12.2019

Hospodářská komora požaduje, aby stát zrušil tzv. zaručené mzdy v soukromém sektoru
11.12.2019

Hospodářská komora podporuje nové odpadové zákony
11.12.2019

Ctpp >


Komentář k zářijovému zpomalení tempa meziročního růstu průmyslové produkce
Datum: 10.11.2015
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Zářijové zpomalení tempa meziročního růstu průmyslové produkce se jeví jako méně příznivá zpráva pro českou ekonomiku. Nižší údaj byl zaznamenán naposledy v listopadu předchozího roku.

"Meziroční růst o 0,6 % (bez očištění o počet pracovních dní) je tedy zatím nejnižší v letošním roce, nicméně po očištění o počet pracovních dnů (září 2015 mělo o jeden pracovní den méně) se průmyslová výroba meziročně zvýšila o 3,1 %. Kromě nižšího počtu pracovních dní český průmysl jako celek však v září inkasoval některé jednorázové a dočasné vlivy, jako omezení produkce Unipetrolu kvůli srpnové nehodě na ethylénové jednotce a následné neplánované odstávce petrochemické výroby ve výrobním závodě Litvínov — Záluží, a také plánované a neplánované odstávky reaktorů v JE Dukovany.

Produkce ve zpracovatelském průmyslu se meziročně zvýšila o 2,9 %, v růstu o 7,4 % pokračovala také v odvětví těžby a dobývání. Hluboký propad o 18,7 % však zaznamenala výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, který byl ovlivněn odstávkami v jaderných elektrárnách, ale i vysokou základnou předchozího roku (v září 2014 produkce rostla o 14,9 %).

Ve zpracovatelském průmyslu zůstala hlavním nositelem růstu výroba motorových vozidel, která stoupla o 9,8 % (na celkových tržbách průmyslu se v srpnu podílela 24,0 %). Růst automobilového průmyslu byl ovlivněn domácími prodeji (např. automobilka Škoda Auto v září zvýšila prodeje více než dvojnásobně). Pozitivně působila i situace na evropském automobilovém trhu, a pokračující dodávky komponentů pro zahraniční výrobce automobilů. Z dalších odvětví rostla výroba základních farmaceutických výrobků a přípravků (o 15,1 %), ostatní zpracovatelský průmysl (o 9,2 %) a výroba oděvů (o 6,5 %).

V kumulaci za leden až září 2015 se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 4,6 %, ve zpracovatelském průmyslu 5,6 %. V ostatních sekcích produkce klesla, ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 0,6 % a v těžbě a dobývání o 2,6 % (kde ještě nestačila vyrovnat pokles z první poloviny roku)," uvádí náměstek ministra Eduard Muřický, jenž řídí sekci průmyslu.