Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Molekulární „poplašný“ systém, který chrání rostliny před predátory
25.09.2020

Odvádět odvody i za dobu, kdy zaměstnanec bude doma, nedává smysl. Česká mutace kurzarbeitu by také primárně neměla podporovat přechod zaměstnance k jinému zaměstnavateli
18.09.2020

Hospodářská komora vládě: Kurzarbeit podnikatelé vítají, sporné body by ale měla vláda přehodnotit
18.09.2020

Africký mor prasat je již ve třech ze čtyř zemí sousedících s ČR
18.09.2020

Ctpp >


Existuje zdravý polotovar? Toto si myslí odbornice
Datum: 10.09.2020

04.09.2020 | O polotovarech slyšíme dnes a denně, a tak nějak je přirozeně řadíme do kategorie potravin, které jsou z pohledu kvality téměř na bodě mrazu (což nemusí být vždycky pravda). Zároveň se nám čas od času hodí – přeci jen šetří čas a energii. Tak, jak to tedy je? Existuje opravdu dobrý polotovar a jak ho případně poznáte?

<

Potravinový polotovar je vlastně převratný fenomén. Věc, která byla vynalezena proto, aby šetřila čas. Má to však „ale“. Polotovary můžou obsahovat i mnoho dochucovadel, zvýrazňovačů chuti, cukrů a i tuků, neb i ty jsou nositelem chuti. Do některých polotovarů se mohou „schovat“ i nepříliš kvalitní přísady. Polotovary však nutně nemusí naplňovat svoji nevalnou pověst, navíc se jejich sortiment neustále rozšiřuje.

Kvalita závisí na surovinách

„Polotovary jsou potravinářské suroviny zpracované do určitého stupně, hlavně z důvodu snadnějšího použití při přípravě pokrmů a delší trvanlivosti,“ vysvětluje prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT a Společnosti pro výživu a říká dále: „Kvalita polotovarů je různá, závisí na surovinovém složení výrobků. Většina polotovarů není z hlediska výživového hodnotná a do jídelníčku bychom je neměli často zařazovat. Rozhodně nám pomohou ušetřit čas, peníze většinou ne. Když je cena nízká, jde často o nekvalitní výrobky,“ připomíná.

 

Ale najdou se i výjimky. „Například zmrazená zelenina může být kvalitnější než zelenina čerstvá, protože výrobci kvalitu surovin při nákupu sledují a během mrazírenského skladování prakticky nedochází ke ztrátám živin,“ vysvětluje profesorka Dostálová a dodává: „Najdou se rovněž kvalitní zmrazené nebo chlazené hotové pokrmy aj. Naproti tomu řada polotovarů, například instantní polévky a další instantní výrobky, snídaňové cereálie, dortové směsi, masové extrakty, některé zmrazené nebo chlazené hotové pokrmy, drůbeží a rybí nugety a prsty aj. patří mezi tzv. vysoce průmyslově zpracované potraviny, které jsou v publikacích v renomovaných časopisech považovány pro zdraví neprospěšné. 

Rozhoduje surovinové složení a výživové údaje

 „Při výběru polotovarů, ale i ostatních potravin by měl spotřebitel sledovat surovinové složení a tabulku výživových údajů, které jsou až na nepatrné výjimky povinně uváděny na obalech potravinářských výrobků. Suroviny jsou uváděny v sestupném pořadí jejich množství; množství suroviny v % je uvedeno pouze u suroviny, která je zvýrazněna v názvu potraviny,“ připomíná profesorka Dostálová. V seznamu surovin jsou uvedeny i látky přídatné („éčka“), která jsou označena kódem E nebo uveden jejich chemický název. „Ve většině případů platí, že čím více éček výrobek obsahuje, tím méně kvalitní výrobek to je, protože ‚éčka’ dovedou nahradit vlastnosti dodávané surovinami, které se z důvodů nižších nákladů do výrobků nepoužijí nebo jen v omezeném množství.“

Jak vybírat halušky, luncheon meat nebo boloňskou omáčku?

Luncheon meat je mleté kořeněné maso (vepřové, hovězí, drůbeží) v konzervě, které bylo původně vyráběné pro britskou armádu a připomíná tužší paštiku nebo prejt. Jedná se většinou o mleté maso doplněné lákem z vody, soli, cukru a z koření. Poté se nechá odležet a uvaří se při 77 °C. Po zrušení závazných potravinářských norem počátkem 90. došlo k poklesu kvality, k částečné nápravě došlo po přijetí vyhlášky č. 326/2001 Sb. Při výběru je potřeba zkontrolovat obsah masa, fakt, zda konzerva obsahuje sádlo, kůže, vodu se zahušťovadly, separát, rostlinné bílkoviny apod. Jak tedy poznat kvalitní lunchmeat? „Když se opéká, tak se na pánvi nerozpadne. Dnes totiž lunchmeat výrobci dost ředí vodou, a když se zahřeje, úplně se rozpadne. Kvalitní lunchmeat drží pohromadě, většinou díky vepřové kůži. Lidi vzpomínají i na ten rosol okolo masa,“ říká Tomáš Babinec z rodinné firmy Čongrády, která mj. vyrábí i poctivý lunchmeat. Z masově produkovaných typů vychází dobře například výrobky společnosti Maspro.

Halušky: Při výběru halušek se zaměřte na obsah brambor, které jsou jejich základní složkou. V testech potravin vycházejí dobře například směs od Vitany a mražené polotovary značek Dobroty babičky Kláry. Čím méně ingrediencí výrobek obsahuje, tím samozřejmě lépe.

Utopenci: Při výběru si všímejte toho, jak kvalitní je použitá uzenina, nezřídka se totiž při výrobě používá separát. Uzenina by měla být vydávána za špekáček, ten je totiž českou legislativou přesně definován. Nezřídka se vyplatí si utopence raději doma naložit.

Hamburgery: Mražené nebo předpečené vybírejte podle procentuálního zastoupení masa. Samozřejmě platí, že čím více, tím lépe. Ideální je, když hamburger obsahuje 70 a více procent masa.

Mražené ovocné knedlíky: Nepříjemně můžou překvapit nekvalitním těstem, ovocným protlakem místo ovoce nebo malým množstvím náplně. Často v nich také dražší ovoce nahrazuje jablečná surovina, což musí být uvedeno na obale, aby nedocházelo ke klamání spotřebitele. Překvapením při testování potravin u knedlíků tohoto druhu bývá i fakt, že senzoricky velmi dobře nedopadají chlazené knedlíky.

Boloňská omáčka: Měla by obsahovat kvalitní rajčata a hovězí (mnohdy i vepřové) maso. Složení na etiketě by mělo být popsáno v procentech. Vyhněte se také vysokému obsahu cukrů a přídatných látek.