Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Hniloba včelího plodu se ze severu Čech do dalších regionů ČR nerozšířila
02.07.2020

Hlášení v systému RASFF: 25. týden 2020
02.07.2020

Komise v Královéhradeckém kraji navrhla ocenit devět lokálních výrobků značkou Regionální potravina
02.07.2020

Ctpp >


Řasy jako základ testů na protilátky proti COVID-19
Datum: 23.06.2020
Biotrin.cz

Kanadským výzkumníkům z Western University a integrované energetické společnosti Suncor se podařilo vyvinout serologické testovací kity na záchyt protilátek proti COVID-19 s využitím řas. Jedná se o jedinečný přístup, který překonává nedostatky stávajících testovacích metod, a navíc šetří peníze.

 

Jedním z limitujících faktorů ve vývoji rozsáhlých sérologických testů je nákladné vytváření dostatečných množství virových proteinů. Současné testy se opírají o proteiny zprostředkované hmyzími a savčími buňkami, což je jednak drahé, ale také obtížné při jejich škálovatelnosti. Výhody využití řas jsou proto zřejmé - jsou levné, dají se snadno vypěstovat a lze je upravit tak, aby produkovaly virové proteiny.

 

 

https://news.westernu.ca/2020/04/algae-tasked-with-producing-covid-19-test-kits/

 

Studenti Daniel Giguere a Sam Slatttery ze skupiny syntetické biologie z Western University se podílejí na vývoji genetických nástrojů pro úpravu řas, které jsou schopné produkovat proteiny potřebné k identifikaci protilátek na COVID-19 u osob, které onemocnění prodělaly.

 

„Používáme mikrořasy, které prokazují nejen slibnou produkci potřebného proteinu, ale dokážou ho produkovat i se správnou modifikací,“ řekl Giguere. Slattery pak dodává: „Využíváme své interní odborné znalosti a technologie k rychlé produkci proteinu a zároveň ověřujeme jeho účinnost coby testovacího prostředku.“

 

Martin Flatley ze společnosti Suncor uvedl, že díky vybavení, odborným znalostem a přístupu do univerzitní laboratoře pro biologickou bezpečnost se jim podařilo vytěžit z vývoje maximum a uplatnit své poznatky ve prospěch všech Kanaďanů.

 

Financování společností Mitacs, neziskovou národní výzkumnou organizací, umožnilo vědeckému týmu výrazně urychlit výrobní proces. S cílem zrychlení schvalovacího procesu a financování výzkumných projektů souvisejících s COVID-19 spolupracuje firma Mitacs s Výzkumnou radou pro přírodní vědy a inženýrský výzkum v Kanadě (NSERC).

 

Testovací soupravy by tak měly být na trhu již za pár měsíců.

 

 

 

Zdroje:

 

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=18103

 

https://news.westernu.ca/2020/04/algae-tasked-with-producing-covid-19-test-kits/