Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19
29.05.2020

EU plánuje revizi legislativy pro dopravu zvířat
29.05.2020

Dopad pandemie COVID-19 na potravinový systém
29.05.2020

COVID-19 epidemic - Cancellation of BTSF Activities
29.05.2020

Ctpp >

vybor-pro-vedu-a-vyzkum


Lehko na „cvičišti“ moc nebylo
Datum: 23.09.2014
SVS

Ano, musíme být připraveni na mimořádné události, proto se procvičuje součinnost s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému (krajem, policií, hasiči). Na příkladu Středočeského kraje je vidět, jaký by byl postup při zdolávání nebezpečné nákazy. V tomto případě ptačí chřipky, neboli aviární influenzy, speciálně té vysoce nakažlivé.

Kdyby se tuto nákazu „podařilo“ zavléci do chovů drůbeže, znamenalo by to pro chovatele ohromné škody a mohlo by to znamenat i ohrožení zdraví lidí. 

Ve zmíněné farmě byla simulována situace, podezření na nákazu ve středu 17. 9. - zvýšený úhyn kuřat na maso, šlo o 10 800 kuřat ze 26 500 kusů chované drůbeže v jedné hale. Inspektoři krajské veterinární správy okamžitě klinicky vyšetřili hejna a odebrali vzorky uhynulých kuřat. Kadávery byly poslem zaslány k laboratornímu vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze-Lysolajích. Laboratorní diagnostika byla ukončena druhý den odpoledne. Výsledek vyšetření oznámil ředitel krajské veterinární správy řediteli Ústřední veterinární správy a zároveň uvědomil Městský úřad v Benešově a požádal IZS o součinnost při likvidaci ohniska nebezpečné nákazy. Následně zasedl krizový štáb.

Dne 19. 9. 2014 byla odstraněna kontaminovaná podestýlka, provedena desinfekce haly a následně budou provedeny stěry ke zjištění účinnosti desinfekce. Stěry budou kurýrem odvezeny do SVÚ Praha. Takový je postup.

Cílem cvičení je prověřit součinnost složek IZS. Státní veterinární správa má pro všechny případy vzplanutí nebezpečných nákaz vypracované pohotovostní plány, které se na základě celostátních, popřípadě krajských součinnostních cvičení stále cizelují, aby se pokud možno předešlo ztrátám a ohrožení zdraví lidí. Ve Středočeském kraji se nyní ukázalo, že zde jsou připraveni velmi dobře.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS