Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Světový den hepatitidy: pražská Nemocnice Na Bulovce spouští on-line poradnu pro dotazy veřejnosti na téma žloutenek
06.08.2020

Zelená zpráva 2019: Výdaje na podporu agrárního sektoru se zvýšily o 6,3 procenta na 69,7 miliardy korun
06.08.2020

FAO spustilo novou geoinformační platformu
06.08.2020

Realizace faremního odbytu masa a masných výrobků
06.08.2020

Ctpp >


Fialová rajčata s antokyany
Datum: 27.11.2019
Biotrin.cz

 

Fialová rajčata s antokyany

‎25. ‎listopadu ‎2019, ‏‎0:00:00Přejít k úplnému článku

Čínští vědci vytvořili s pomocí genových modifikací fialová rajčata, která jsou obohacena o antokyany. O výzkumu informovala Čínská akademie věd, výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise Molecular Plant.

Antokyany - druh antioxidantů - jsou rostlinné pigmenty, které způsobují tmavě červené, fialové nebo modré zbarvení plodů. Některé studie přisuzují konzumaci antokyanů celou řadu pozitivních zdravotních účinků, jako jsou např. prevence kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny. 

Rajčata jsou ve světě velmi oblíbenou zeleninou a jsou také známa svým bohatým obsahem lykopenu, antioxidantu rozpustného v tucích. Nicméně neoplývají dostatečným množstvím antokyanů, tj. antioxidantů rozpustných ve vodě. Proto jsou v tomto směru vhodným kandidátem výzkumu genetických inženýrů.

Ačkoliv většina kultivarů rajčat neobsahuje antokyany v plodech, fialová klasicky vyšlechtěná odrůda Indigo Rose je přirozeně akumuluje (v závislosti na světelných podmínkách) ve slupce. Čínští vědci z Institutu genetiky a vývojové biologie v Pekingu si proto vybrali právě tuto odrůdu ke studiu mechanismu biosyntézy antokyanu.

Podařilo se jim identifikovat geny zodpovědné za tento proces a následně vygenerovali fialová rajčata, akumulující antokyany jak ve slupce, tak i v dužnině plodu. Dle vedoucího vědeckého týmu, Li Chuanyou, se našly nové cesty a technické postupy, jak zvýšit obsah antokyanů v rostlinách.

Navíc, přítomnost antokyanů v rajčatech by zároveň mohla prodloužit jejich trvanlivost, na což přišel již před lety britský výzkumný tým - informovali jsme v článku "Antokyany prodlužují trvanlivost rajčat" ze dne 9. 1. 2014.