Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Hniloba včelího plodu se ze severu Čech do dalších regionů ČR nerozšířila
02.07.2020

Hlášení v systému RASFF: 25. týden 2020
02.07.2020

Komise v Královéhradeckém kraji navrhla ocenit devět lokálních výrobků značkou Regionální potravina
02.07.2020

Ctpp >


Polsko bude reformovat svůj systém veterinárního dozoru, zavázal se polský ministr zemědělství na setkání s ministrem Tomanem
Datum: 10.05.2019
MZe
Vydáno: 9.5.2019
 
Autor: Ministerstvo zemědělství
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 9. 5. 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes na Slovensku jednal se svým polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowskim o kvalitě polských potravin, nedávných aférách a jejich nápravě. Polský ministr uvedl, že Polsko by potřebovalo přijmout stovky nových veterinárních inspektorů, kteří by dohlíželi na trh s potravinami a na jatka.

 „S kolegou jsem mluvil zejména o opakovaných nevyhovujících potravinách, které se z Polska dostávají na náš trh. Nejde jen o maso, ale i o další produkty, například ovoce s pesticidy. Maso se salmonelou se dostalo i do škol a nemocnic. Je pochopitelné, že naši spotřebitelé to vnímají negativně. Vyzval jsem tedy polského ministra, aby upozornil výrobce ve své zemi, že je to vážný problém a také, aby se polské dozorové orgány zaměřily na sektor drůbeže a dohledávání zdrojů salmonely. Požádal jsem ho o pravidelné informace, jak se v Polsku podařilo posílit dozor a jaké další kroky plánují,“ řekl ministr Toman.

V dubnu Polsko představilo návrh na reformu svého veterinárního dozoru, nyní k tomu chystá příslušnou legislativu. Jmenován byl nový šéf polských veterinárních inspektorů. Pro posílení a navýšení počtu kontrol je potřeba přijmout nové inspektory, a to hlavně kvůli zvyšující se produkci potravin. Nálezy salmonely v mase a jejich předcházení je podle polského ministra nutné řešit systematicky, nikoliv jako jednotlivé případy. 

Oba ministři ocenili pravidelné setkávání českých a polských zástupců zemědělství, ať už z ministerstev nebo z dozorových orgánů. Potvrdili také dohodu o vzájemném informování o aktuální situaci.

Tento týden spolu ve Varšavě jednali náměstci ministrů a ředitelů veterinárních dozorových orgánů obou zemí. Čeští zástupci polským kolegům nabídli zkušenosti se systémem úředních veterinárních lékařů v ČR. Zástupci obou zemí se shodli, že budou i nadále spolupracovat a komunikovat.

 

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství