Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Rostliny mají na kvalitu medu zásadní vliv, upozorňuje včelař
21.08.2019

Pozvánka na akci „Den zdraví“ pro rodiny s dětmi na výstavě Země živitelka 2019
21.08.2019

Stravovací zařízení pod dohledem pražských hygieniků v roce 2019
21.08.2019

Ministr Adam Vojtěch pro iDNES: Jsem pro omezení reklamy na alkohol
21.08.2019

Ctpp >


Odborníci potvrdili, že hudba zlepšuje kvalitu hroznů a odpuzuje hmyz
Datum: 25.04.2019
CZ Test - Svět potravin

Na vinici v toskánské oblasti Val d'Orcia rostlinám místo chemického postřiku už deset let dopřávají symfonie Wolfganga Amadea Mozarta, napsal list La Repubblica. Odborníci potvrdili, že hudba zlepšuje kvalitu hroznů a odpuzuje hmyz i parazity.

 

"Když mě to v 90. letech napadlo, měli mě za blázna," říká majitel vinice, bývalý advokát z Milána Carlo Cignozzi. "Důkladné zkoumání ale potvrdilo, že zvukové vlny Mozartovy hudby urychlují metabolismus rostlin, odhánějí hmyz a zlepšují kvalitu hroznů a tedy i vína," dodává. Melodie salzburského rodáka se k hroznům linou ze 126 reproduktorů různých typů rozmístěných po celé vinici Paradiso di Frassina. Hudba hraje listům, později hroznům a z reproduktorů umístěných na zemi i kořenům.

Vinařova slova potvrdil výzkum zemědělských fakult univerzit ve Florencii a v Pise, které se už roky zabývají vztahem hudby a přírody. Z výzkumu vyplývá, že hrozny na zmíněné vinici dozrávají dříve, hudba odpuzuje parazity, a plody, potažmo i víno ceněné apelace Brunello di Montalcino, obsahují více zdraví příznivých látek označovaných jako polyfenoly.

Podobně se ukázalo, že rostliny odrůdy Sangiovese na této vinici přesahují vzrůstem o 50 procent normu.Nepotřebují proto tolik chemického ošetření proti patogenním houbám či hmyzu.