Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Konference Potraviny, zdraví a výživa Podtitul: Obohacování potravin – cesta ke zdraví?
26.03.2020

Vyšší omega-3 index je spojený s lepší kontrolou astmatu
18.02.2020

Zvýšení tolerance rýže vůči suchu
17.02.2020

Opravdu nakrmeni!?
17.02.2020

Ctpp >


Vinaři sledují analýzy hroznů, chystají se sklízet hlavní odrůdy
Datum: 22.08.2018
CZ Test, Svět potravin

19. 8. 2018 | Zatímco nejranější odrůdy hroznů pomalu mizí z vinic, sklizeň nejpočetněji zastoupených odrůd vína zatím na jihu Moravy nezačala. ČTK to zjistila od vinařů i odborníků.

 

"Vinobraní v podstatě začalo už sběrem hroznů na první burčák koncem července a plynule pokračuje sklizní raných odrůd a na ni pak navážou další odrůdy. Vinaři teď pravidelně sledují předsběrové analýzy, aby začátek vinobraní dobře načasovali," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Předsběrové analýzy nejvíce zastoupených odrůd ve všech oblastech pravidelně zveřejňuje společnost BS vinařské potřeby. Z jejích analýz vyplývá, že výsledky se u jednotlivých odrůd dost významně liší v závislosti na místě sběru. "I když jsme na malém území, je to rozdílné mikroklima, což je dobře vidět například na cukernatosti odrůdy Müller Thurgau. Zatímco v Lednici a Mikulově dosahuje její cukernatost 18 stupňů, v Čejkovicích je to pouze 14 stupňů," vysvětlil Machovec.

Načasování sklizně se hodně liší i podle toho, jak mají být hrozny zpracovány. Společnost Bohemia sekt s vinobraním pomalu začíná. Ke zpracování na sekt totiž není potřeba tak vysoká cukernatost hroznů jako například u zpracování na víno s přívlastkem.

"Se sběrem jsme začali rekordně brzy, již 16. srpna odrůdou muškát moravský. Hned po něm bude následovat Müller Thurgau. V minulých letech jsme vždy potřebovali 60 až 65 kalendářních dnů na sklizeň veškeré úrody. Očekáváme, že letos tomu bude stejně," uvedl vinohradnický manažer Bohemia Sektu Josef Svoboda.

Odborníci se shodují, že na hodnocení letošní sklizně je ještě velmi brzy. Zejména bílým hroznům však dlouhodobě vysoké teploty, které trvají i v noci, neprospívají. "U bílých odrůd lze očekávat nižší aromatickou kvalitu. V hroznech mnoha odrůd se projevují hořké chuťové tóny, které mohou výrazněji překrývat aromatické látky ve víně. Také aromatická kvalita je celkově horší, protože kvůli velmi teplému počasí nedošlo k optimálnímu vývoji aromatických látek," uvedl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Situaci by podle něj mohly zlepšit větší teplotní změny ve dne a v noci v průběhu září, kvalitě hroznů by prospěl i déšť.

Naopak červená vína vyrobená z letošních modrých hroznů by mohla mít velmi dobrou kvalitu. "Počasí pozitivně působí na množství barviv a vyzrálost tříslovin," dodal Pavloušek.