Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Konference Potraviny, zdraví a výživa Podtitul: Obohacování potravin – cesta ke zdraví?
26.03.2020

Hantaviróza v ČR, riziková je zejména práce na poli a v lese
25.02.2020

Ministr Adam Vojtěch: Reklama nemá ukazovat alkohol jako součást běžného, šťastného života
25.02.2020

Ministr Toman po jednání s polským ministrem Ardanowskim: Probrali jsme priority SZP i zhoršující se situaci afrického moru prasat
24.02.2020

Ctpp >


Spotřeba mléčných výrobků loni v ČR klesla na 246,5 kg na osobu
Datum: 22.08.2018
CZ Test, Svět potravin

22. 8. 2018 | Spotřeba mléčných výrobků bez másla loni v ČR klesla o jeden kilogram na 246,5 kg na osobu. Samotná spotřeba másla klesla o šest procent na 5,1 kilogramu na osobu.

 

ČTK to dnes sdělil předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Podle něj byl pokles v ČR nižší než ve zbytku Evropy a v budoucnu česká spotřeba opět stoupne. Lidé loni více jedli jogurty a další fermentované výrobky. Začíná se rozvíjet také spotřeba jogurtových smoothie nebo zeleninových dipů.

"Spotřeba spíše stagnovala, spadla jen o kilo, zatímco v ostatních zemích Evropy byl pokles větší. Nyní má opět lehce rostoucí tendenci," uvedl Kopáček. Potenciál spotřeby je podle něj kolem 260 kilogramů na osobu a rok.

V loňském roce prudce vzrostla cena másla. Podle údajů Českého statistického úřadu činila například loni v srpnu průměrná cena čtvrtky másla 52,31 Kč, meziročně o 45,2 procenta více. Ceny másla byly rekordně vysoké v celé EU. Aktuálně ceny tohoto tuku také vzrůstají, například proti loňskému červnu bylo letos máslo dražší o 10,9 procenta. Ceny obecně rostou z důvodu menšího obsahu mléčného tuku v letních měsících v mléce, ale také kvůli zvyšující se světové poptávce. Cena by mohla vzrůst také kvůli nedostatku krmiva pro skot, kvůli kterému se jeho ceny zvedají.

ČR má jednu z nejvyšších spotřeb jogurtů a dalších zakysaných výrobků v rámci střední Evropy, je to zhruba 15,5 kilogramu na osobu a rok. Podobně je tomu u tvarohů, kterých každý Čech v průměru sní 4,7 kilogramu. Tvrdý tvaroh je podle Kopáčka doménou střední a východní Evropy, například Polska a Ukrajiny, kde se používá do salátů nebo na knedlíky.

Spotřeba mléčných výrobků v EU je průměrně 280 kilogramů, uvedl Kopáček. Velkou část podle něj tvoří spotřeba sýrů v zemích západní Evropy. Při přepočtu je třeba asi deseti litrů mléka na kilogram sýra, čímž průměr roste rychleji, dodal.

V letošním roce sází mlékárny na novinky v podobě fermentovaných nápojů s vysokým podílem ovocné složky, tzv. ovocných smoothie. Trendem je také využívání tropického ovoce.