Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Konference Potraviny, zdraví a výživa Podtitul: Obohacování potravin – cesta ke zdraví?
26.03.2020

Vyšší omega-3 index je spojený s lepší kontrolou astmatu
18.02.2020

Zvýšení tolerance rýže vůči suchu
17.02.2020

Opravdu nakrmeni!?
17.02.2020

Ctpp >


Nanopastičky pomohou při diagnostice bakteriálních infekcí
Datum: 10.08.2018
Gate2Biotech
Vydáno: 8.8.2018
Autor: Gate2Biotech

 

Informace portálu Gate2Biotech o vývoji nového zařízení s nanopastmi pro zachycení a rychlou detekci patogenních bakterií

 

 

Badatelé kanadské McGillovy univerzity vyvinuli nový typ laboratoře na čipu, která by se mohla stát užitečným klinickým nástrojem. Dovoluje detekovat patogenní bakterie i ve velmi malých množstvích a umí to velmi rychle, během pár minut. 

Zařízení navrhla a vytvořila Sara Mahshid se svými kolegy. Jde o soustavu nano-ostrůvků, které fungují jako pasti či nástrahy na bakterie.

Ve spolupráci s vědci Torontské univerzity tým Mahshidové názorně předvedl, že tento systém dokáže analyzovat velmi malé množství bakteriální kultury, která obsahuje bakterie jako E. coli nebo obávaného zlatého stafylokoka MRSA.

Bakteriální infekce každým rokem usmrtí asi 700 tisíc lidí. Úspěšná léčba řady vážných bakteriálních onemocnění přitom do značné míry záleží na jejich rychlé diagnostice. V dnešní době to ale lékařům s běžným vybavením obvykle trvá několik dní.

Podle Mashidové je rychlost v tomto případě klíčová. Bakterie se rychle množí a páchají v těle pacienta další a další škody. Čím dříve lékaři zjistí, o co vlastně jde, tím dříve mohou smysluplně zasáhnout.

Nové zařízení s nanopastmi polapí bakterie, které pak lze během pár minut odhalit pomocí fluorescenčního mikroskopu. Mashidová doufá, že jejich zařízení povede k technologii, která v dohledné době umožní rychlejší diagnostiku závažných bakteriálních infekcí. To povede k rychlejšímu zahájení léčby a záchraně mnoha lidských životů.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

 

Zdroj: Gate2Biotech