Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Ingrovy dny 2021 - Konference o jakosti potravin a potravinových surovin
19.01.2021

Omluva panu Romanu Vaňkovi
21.12.2020

Program THÉTA: Oznámení termínu vyhlášení a předběžných parametrů 4. VS
05.11.2020

EnerDigit Call 2020: Informační webinář
05.11.2020

Ctpp >


VectorNet: Aktivity v roce 2015
Datum: 23.07.2015
Bezpečnost potravin

VectorNet je evropským projektem ke sdílení údajů o geografickém rozložení vektorů (přenašečů) členovců přenášejících původce chorob zvířat a lidí. Projekt je společně financován Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

VectorNet spravuje databázi rozložení vektorů v Evropských a středomořských zemích a čtvrtletně publikuje mapy distribuce hlavních přenašečů v Evropě. Zveřejňované mapy obsahují jak publikované informace, tak informace poskytnuté spolupracujícími experty. Všechna data jsou validovaná a prověřená z pohledu jejich kvality sadou standardizovaných protokolů.

V průběhu řešení projektu (2014 – 2018) jsou plánovány polní studie, jejichž cílem je doplnit znalosti o distribuci hlavních přenašečů, tedy much a klíšťat, komárů a pakomárů.

Od dubna do října 2015 je uskutečňována první pan-evropská studie ve 25 evropských zemích. Oblasti pro realizaci aktivit byly vybrány zejména s ohledem na výsledky analýzy chybějících dat získaných v rámci projektu VBORNET. Pro každou skupinu vektorů byly vytvořeny specifické strategie vzorkování a jsou dostupné na žádost.

Práce v terénu bude, kromě “zaplňování bílých míst v mapách distribuce vektorů”, zaměřená také na tvorbu lokálních kapacit, poskytování technické a vědecké podpory a posilování regionálních/lokálních aktivit týkajících se vektorů a onemocnění přenášených vektory. Obdobné pan-evropské vzorkování proběhne také v letech 2016 – 2018.

Podrobnosti k aktivitám VectorNet v roce 2015 naleznete v přiloženém souboru.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Odbor bezpečnosti potravin

- See more at: http://www.bezpecnostpotravin.cz/vectornet-aktivity-v-roce-2015.aspx#sthash.Va2DaMAH.dpuf