Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

SZPI uzavřela po skončení nouzového stavu 14 prodejen potravin
31.07.2020

Jihomoravský kraj zná nominované na ocenění Regionální potravina
31.07.2020

Při společné kontrole s celníky a policisty v areálu SAPA odhalili veterinární inspektoři několik porušení zákona
31.07.2020

ÚKZÚZ zahájil zkoušení přípravků na ochranu rostlin pro ekologické zemědělství a integrovanou produkci
31.07.2020

Ctpp >


Na znojemském vinobraní bude možná návštěva nových věží
Datum: 22.05.2018
ČTK

Poslední den letošního znojemského vinobraní budou mít návštěvníci možnost zavítat na dvě nově zrekonstruované městské věže. V jedné z nich bude 3D model města, ve druhé výstava brnění, která si budou moci vyzkoušet děti. Vinobraní bude mezi 14. a 16. zářím, každoročně se na něj prodá kolem 80.000 lístků.

Věže, které se objeví i na letošních pamětních zlatých a stříbrných mincích, pro veřejnost budou otevřeny pouze v neděli, předtím se na nich bude chystat ohňostroj, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Rekonstrukce hradeb a okolních prostor stála zhruba tři miliony korun. Místo, které bylo dosud zanedbané, nabízí zajímavé pohledy na město a údolí Dyje. V Prašné věži je model hradebního opevnění města za časů 17. století. "A k tomu 3D projekce - jak vznikalo opevnění a jak probíhaly příjezdy do města," dodal Koudela.

Ve druhé Nové věži je výstava brnění ze čtyř období, začíná se u doby Přemysla Otakara II., kdy byly zbroje těžké, další exponáty jsou již lehčí i z časů, kdy již modernější vybavení vojáků umožňovalo použití palných zbraní. "Udělali jsme to tak, aby si to mohl každý osahat," dodal ředitel.

Ústředním motivem akce je páteční večerní a sobotní denní historický průvod, který čítá 500 účinkujících, z nichž 200 vybírá režisér z obyvatel Znojma. "Zájem je obrovský, přichází třikrát více lidí, než je potřeba, a častěji dívky," uvedl Koudela. Konkurz se letos uskuteční 29. května.

Vstupenky jsou v předprodeji již od prosince, prodaných je jich zatím 8000, velká část na Slovensko. Neděle bude zdarma.