Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Další GM plodiny míří do EU
15.08.2018

Za vlny letních veder je zvlášť důležité dodržovat dostatečný pitný režim
15.08.2018

Více než půl tuny prošlých potravin ve skladu na Kladensku
15.08.2018

Stanovisko SVS ve věci možnosti výskytu AMP u vepřového masa z ČR
15.08.2018

Ctpp >


Ruský Baškortostán se zajímá o české zkušenosti v chovu sladkovodních ryb
Datum: 15.05.2018
Eagri.cz

Podnikatelská delegace v čele s vicepremiérem ruského Baškortostánu navštívila Českou republiku a zajímala se o možnosti spolupráce v oblasti chovu ryb a akvakultury. Ruští rybáři se během programu seznámili nejen s tradicí českého rybářství a rybníkářství, ale především projednali konkrétní možnosti rozvoje spolupráce s českými firmami v těchto oborech. Mise byla zrealizována prostřednictvím projektu na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí a financovalo ho Ministerstvo zemědělství ČR.

Ve dnech 1. -3. května 2018 navštívila Českou republiku osmičlenná skupina podnikatelů z oboru akvakultury z ruského Baškortostánu. Delegaci vedl vicepremiér Ilšat Ildusovič Fazrachmanov, který se na úvod programu setkal s první náměstkyní ministra zemědělství ČR Vierou Šedivou. Během jednání byl potvrzen oboustranný zájem pokračovat ve vzájemné spolupráci v celém spektru agrárních oborů. Vicepremiér Baškortostánu poděkoval za účast českých firem na letošním ročníku výstavy Agrokomplex Ufa: „Díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR a realizaci společného stánku českých firem se Česká republika stala historicky prvním zahraničním partnerem na naší výstavě. Velmi si tohoto kroku vážíme a byli bychom rádi, kdyby Česká republika byla partnerem i příštího ročníku. S Českou republikou nás pojí nejen jazyková a kulturní blízkost, ale také přímé letecké spojení Praha – Ufa. Jsme si velmi blízko, a proto máme zájem, aby české firmy realizovaly své projekty v našem regionu.“

Během programu delegace navštívila Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech, dále se seznámila s aktivitami největší české rybářské společnosti Rybářství Třeboň a jednala s dodavatelem technologií pro chov ryb a živočišnou výrobu firmou Agrico. Představitele Baškortostánu zajímaly především otázky efektivní výživy ryb, recirkulační akvakulturní systémy, technologie pro chov ryb a další záležitosti spojené s těmito obory. Hlavním aktuálním zadáním baškortostánských rybářských podniků je zmodernizovat toto odvětví a zvýšit produkci ryb v regionu.

V rámci programu se také uskutečnila návštěva podniku Farmtec, který v Baškortostánu v minulosti vybudoval několik farem pro chov skotu, jež patří k těm nejlepším v regionu. Obě strany proto mají zájem o pokračování spolupráce.

Baškortostánská delegace byla s návštěvou velmi spokojena a v dohledné době budou pokračovat navazující jednání. 

Nikola Hrušková

zemědělská diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci

 

1