Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Konference Potraviny, zdraví a výživa Podtitul: Obohacování potravin – cesta ke zdraví?
26.03.2020

Hantaviróza v ČR, riziková je zejména práce na poli a v lese
25.02.2020

Ministr Adam Vojtěch: Reklama nemá ukazovat alkohol jako součást běžného, šťastného života
25.02.2020

Ministr Toman po jednání s polským ministrem Ardanowskim: Probrali jsme priority SZP i zhoršující se situaci afrického moru prasat
24.02.2020

Ctpp >


Významný pokrok EFSA v oblasti dat o spotřebě potravin
Datum: 02.05.2018
KM EFSA
Vydáno: 27.4.2018
Autor: KM EFSA

 

Tisková zpráva EFSA ze dne 26. dubna 2018

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zpřístupnil novou verzi Ucelené databáze dat o spotřebě potravin v EU (Comprehensive European Food Consumption Database), která poprvé zahrnuje také data posbíraná v rámci projektu EU Menu. Aktualizovaná databáze obsahuje nejnovější data posbíraná v členských státech, zahrnující více skupin populace a nové kategorie potravin, jako jsou např. energetické nápoje.

Cílem projektu EU Menu, který zahrnuje všechny věkové skupiny od tří měsíců do 74 let, je posílit sběru dat v členských státech, pokud jde o jejich kvalitu, úroveň detailu a harmonizaci sběru. V rámci projektu EU Menu poskytl EFSA od roku 2011 finanční a metodickou pomoc v oblasti sběru 21 zemím EU.

Všechna data obsažená v databázi jsou nyní klasifikovaná podle FoodEx2, klasifikačního systému který poskytuje detailnější a přesnější popis potravin a nápojů konzumovaných v EU, než jeho první verze.

Sofia Ioannidou, manažerka projektu EU Menu, k tomu říká: „Zpřístupnit harmonizovaná a detailní data o spotřebě potravin v EU byl jeden z dlouhodobých cílů EFSA. Dnes se stal realitou díky tvrdé práci členských států“.

Projekt EU Menu

EU Menu je výsledkem vývojového procesu započatého Vědeckým výborem EFSA již v roce 2005. V roce 2008 začal EFSA sbírat data o spotřebě potravin u dospělých na úrovni jednotlivých zemí Evropy pro jejich začlenění do své „Concise Database“. Následně byla vytvořena Ucelená databáze dat o spotřebě potravin v EU, která poskytuje extenzivnější a detailnější informace o většině zemí EU.

Zdroj: EFSA