Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Hniloba včelího plodu se ze severu Čech do dalších regionů ČR nerozšířila
02.07.2020

Hlášení v systému RASFF: 25. týden 2020
02.07.2020

Komise v Královéhradeckém kraji navrhla ocenit devět lokálních výrobků značkou Regionální potravina
02.07.2020

Ctpp >


EFSA upřesňuje požadavky pro hodnocení rizik GM rostlin
Datum: 26.06.2015
Bezpečnost potravin

Nové doporučení EFSA upřesňuje údaje potřebné pro agronomické a fenotypové charakteristiky geneticky modifikovaných (GM) rostlin. Dokument doplňuje stávající vodítka k hodnocení rizik GM rostlin a žadatelům o schválení GM rostlin poskytuje doporučení, jak vytvářet, analyzovat a interpretovat agronomické a fenotypové charakteristiky GM rostlin.

Srovnávací přístup
Každé hodnocení rizik GM rostlin zahrnuje srovnání agronomických a fenotypových charakteristik GM rostlin s jejich konvenčními protějšky. Srovnání se zaměřuje na zjišťování rozdílů v pozorovatelném vzhledu rostlin, jako výška, barva (tzv. fenotypové charakteristiky) a jejich agronomické charakteristiky, jako výnosy a tolerance vůči pesticidům. Zaznamenané rozdíly nejsou automaticky považovány za důkaz nepříznivého vlivu. Pokud by zjištěné rozdíly indikovaly potenciální riziko, bylo by vyžadováno další hodnocení k identifikaci možných bezpečnostních rizik.

Specifické požadavky na údaje
EFSA se na základě zkušeností získaných z předchozích hodnocení využívání GM rostlin rozhodl vypracovat toto vodítko a vytvořit  tak specifičtější požadavky na údaje. Vodítko poskytuje konkrétní doporučení pro tvorbu, analýzu a interpretaci agronomických a fenotypových údajů včetně:

  • selekce testovaného materiálu a místa,
  • kvality a uspořádání polních pokusů,
  • selekce specifických charakteristik rostlin k prokázání jejich biologie a reakcí.


EFSA chce tímto přístupem posílit hodnocení rizik v této oblasti a učinit ho komplexnějším, důslednějším a efektivnějším.

Kontinuální jednání se zainteresovanými subjekty
EFSA se spolu se zainteresovanými stranami aktivně účastnil otevřených vědeckých diskusí týkajících se konceptu vodítka, po nichž následovalo 6 týdnů veřejných konzultací. Na workshopu v prosinci 2014 v italské Parmě diskutovalo své postoje více než 40 představitelů národních skupin pro hodnocení rizik a akademických institucí, zástupců průmyslu a jedné nevládní organizace. Návrh vodítka byl rovněž diskutován na otevřeném plenárním zasedání GMO Panelu EFSA (Panelu EFSA pro geneticky modifikované organismy) v březnu 2015 a na zasedání Vědecké sítě členských států pro hodnocení rizik GMO v květnu 2015.


Zdroj:  Evropský úřad pro bezpečnost potravin

- See more at: http://www.bezpecnostpotravin.cz/efsa-upresnuje-pozadavky-pro-hodnoceni-rizik-gm-rostlin.aspx#sthash.2I8UraT4.dpuf