Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Vědci objevili gen dlouhověkosti u rostlin
04.06.2020

Kurzy vaření pro alergiky od Společnosti pro výživu
04.06.2020

Invazní sršeň asijská se blíží k českým hranicím
04.06.2020

Vědci objevili gen dlouhověkosti u rostlin
04.06.2020

Ctpp >


Proč vám už brzy bude chybět šálek čaje dárdžiling
Datum: 18.09.2017
ČTK/BBC

17. 9. 2017 | ČTK/BBC

Jste-li znalcem čaje, máme pro vás špatnou zprávu: ranní šálek dárdžilingu už si brzy možná nedopřejete. Proslavené "šampaňské mezi čaji" se pěstuje v 87 zahradách v podhůří Himálaje, v Dárdžilingu v indickém státě Bangla, dříve Západní Bengálsko.

Některé z keřů jsou staré až 150 let, poznamenává zpravodajský server BBC.

Polovina z roční produkce více než osmi milionů kilogramů tohoto čaje se vyváží, především do Británie, Evropy a Japonska. Přitom 60 procent produkce má certifikát ekologického zemědělství. Dárdžiling patří k nejdražším čajům na světě, kilogram může stát až 850 dolarů (téměř 19.000 Kč).

V posledních dvou měsících v provincii panují nepokoje a stávky etnických Gurkhů na podporu tamní strany požadující vyčlenění gurkhských měst a vesnic z Bangly a vytvoření samostatného svazového státu. Práci na čajových plantážích přerušilo na 100.000 dělníků.

Na produkci čaje to mělo tvrdý dopad. Do června se stihla sklidit jen třetina úrody a pokud problémy přetrvají, ztráty pěstitelů se mohou vyšplhat až ke 40 milionům dolarů.

Tamní sdružení pěstitelů čaje krizi označilo za jednu z nejhorších. Pěstitelé nemají co nabídnout a museli zrušit objednávky. Milovníkům dárdžilingu hrozí, že se budou muset přeorientovat na jiný typ čaje.

Zavírání plantáží nemohlo přijít v horší dobu. Sklizeň v Dárdžilingu trvá více než sedm měsíců, zhruba od března do října, a je rozdělena do čtyř období. Stávky vypukly uprostřed druhé, letní sezony, která se na ročních prodejích podílí 40 procenty. V této době čaj dostává svou jedinečnou muškátovou příchuť. Separatisté sice život v provincii komplikují už od 80. let, ale v minulosti obvykle stávkovali v období klidu, mezi sklizněmi.

Nedostatek čaje začíná dopadat na spotřebitele. Z obchodů v Indii už rychle mizí a japonské supermarkety hlásí, že zásoby jim dojdou zhruba v listopadu. Také v Německu se stává vzácným zbožím.

I kdyby se ale dělníci vrátili na plantáže, potrvá déle než měsíc, než bude možné zahájit sklizeň. Plantáže leží ladem už měsíce, jsou zarostlé plevelem a čajovníky nekontrolovaně rostou. Než začnou sklízet lístky, musejí dělníci plantáže vyčistit a keře prořezat.

Dárdžiling bude tedy zřejmě nějaký čas vycházet v "omezeném nákladu" a milovníci tohoto čaje se prozatím musejí naučit žít bez něho, uzavírá server BBC.