Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Test grilovacích tyčinek 2020
09.07.2020

Test grilovacích kořenicích přípravků 2020
09.07.2020

Potravinářská inspekce zjistila doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví s mimořádným množstvím rozpouštědel a dalších nepovolených látek
09.07.2020

Ctpp >


O výsledcích kontroly hospody ve Středočeském kraji
Datum: 10.06.2015
Bezpečnost potravin

Při kontrole provedené úředními veterinárními lékaři Krajské veterinární správy SVS pro Středočeský kraj 3. června byl zjištěn myší trus na podlaze a stole ve skladu potravin. Trus hlodavců se však nacházel také v kuchyni, konkrétně na kanystru s fritovacím olejem a na pracovním stole.

Dále byly zjištěny nečistoty v kuchyni svědčící o dlouhodobě zanedbávaném úklidu prostoru. Na podlaze i kuchyňském zařízení se nacházela zašlá špína, na mycím dřezu byla plíseň.

V lednicích se nacházely smyslově změněné potraviny (s nárůstem plísně) a prošlým datem použitelnosti a minimální trvanlivosti. K přípravě pokrmů byla používána neoznačená vejce (zajištěno 102 kusů), na něž nebyly předloženy žádné nabývací doklady.

Za porušení zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích lze provozovateli uložit pokutu až do výše 50 000 000 Kč.

SVS má od začátku letošního roku jako novou kompetenci také kontroly zařízení stravovacích služeb, respektive prostor, kde se v těchto zařízeních zachází s potravinami živočišného původu.  Doposud úřední veterinární lékaři SVS zkontrolovali zhruba 3500 podniků. V 15 procentech případů byly zjištěny závady. Ty se nejčastěji týkají sledovatelnosti potravin (19 % případů), označování potravin (15 %), prošlých dat použitelnosti (10 %)  či nedostatků při skladování surovin a potravin (10 %).

Obecně lze říci, že v „zázemí“ stravovacích zařízení panuje nejen rozdílná úroveň osobní a provozní hygieny, ale existují i velké rozdíly v dodržování požadavků na skladování a sledovatelnost potravin apod. Nejlepší podmínky se zpravidla vyskytují v restauracích nejvyšší kategorie, zatímco ve stravovacích zařízeních nižších cenových skupin jsou podmínky často zcela nevyhovující. 


Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

- See more at: http://www.bezpecnostpotravin.cz/o-vysledcich-kontroly-hospody-ve-stredoceskem-kraji.aspx#sthash.XFBAjIcg.dpuf