Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Vědci objevili gen dlouhověkosti u rostlin
04.06.2020

Kurzy vaření pro alergiky od Společnosti pro výživu
04.06.2020

Invazní sršeň asijská se blíží k českým hranicím
04.06.2020

Vědci objevili gen dlouhověkosti u rostlin
04.06.2020

Ctpp >


Nákup už si naskenujete i vlastním mobilem. Globus rozšiřuje službu, která obejde pokladní pásy
Datum: 19.04.2017
Aktualne.cz

17. 4. 2017 | Aktualne.cz

Zájemce si místo půjčení speciálního skeneru může nahrát aplikaci do svého chytrého telefonu. Možnost využít vlastní mobil nabízí také Tesco.

Službu Scan&Go v obchodním řetězci Globus lze nově využít i s vlastním mobilem. Zájemce si místo půjčení speciálního skeneru může nahrát aplikaci do svého chytrého telefonu. Zkušební provoz této novinky spustil Globus v hypermarketu v pražských Čakovicích.

Už od loňského roku mohou lidé využít samoobslužné skenování ve všech patnácti hypermarketech Globus. "Celkem máme k dispozici 1 600 skenerů, nicméně se v nákupních špičkách například před státními svátky stává, že jsou i přes tento velký počet rozebrány," vysvětluje mluvčí řetězce Pavla Hobíková jeden z důvodů, proč teď Globus tuto službu rozšiřuje.

Samoobslužné skenování se na prodejích Globusu podílí už zhruba pětinou, dodává mluvčí.

Mobilní aplikace je ke stažení zdarma. K využití je - stejně jako u skenerů - potřeba zákaznická karta Globus Bonus, kterou však v tomto případě stačí načíst pouze jednou na začátku a poté si již aplikace kartu pamatuje. Globus nabízí i bezplatné připojení k internetu uvnitř hypermarketu.

Službu Scan&Go začal Globus testovat v roce 2013 jako první v Česku, loni ji rozšířil do všech hypermarketů. Od října zkouší tuto novinku také řetězec Tesco pod názvem Scan&Shop - zatím ale pouze ve třech hypermarketech (Praha - Letňany, Brno - Královo Pole a Plzeň - Borská pole).

Možnost využít kromě skeneru vlastní mobil nabízí Tesco od začátku zkušebního provozu, na rozdíl od Globusu není potřeba vlastnit zákaznickou kartu. Plány ohledně dalšího rozšiřování této technologie nechce Tesco zatím zveřejňovat. "Službu Scan&Shop plánujeme i nadále rozšiřovat do našich obchodů. Zájem zákazníků o tuto službu odpovídá naším představám," uvedl bez bližších podrobností mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Redaktoři online deníku Aktuálně.cz si vyzkoušeli službu jednak s půjčeným skenerem, jednak s aplikací v mobilu. Potvrdilo se, že jednodušší a rychlejší volbou je jednoznačně speciální skener. Lze jej totiž snadno umístit do držáku u nákupního vozíku, zákazník si nemusí během nákupu neustále hlídat svůj mobil. U skenerů také není potřeba stále zapínat nebo odkódovat displej, u mobilu si navíc člověk vybíjí baterii.

Připomeňme si ještě, jak služba funguje. Při vstupu do prodejny si půjčíte přenosný skener a sami si průběžně počítáte výslednou cenu, na konci už jenom zaplatíte. Čárové kódy si načítáte v průběhu celého nákupu, máte tak hned přehled o ceně konkrétního zboží i o průběžném součtu. U speciální pokladny pak už jenom zaplatíte, nemusíte tedy nákup vykládat na pás ani čekat na načítání jednotlivých položek nebo se stresovat tím, že hned za pokladnou chcete nákup rychle uklidit. Oproti samoobslužným pokladnám se proto hodí i pro větší nákupy.