Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Vědci objevili gen dlouhověkosti u rostlin
04.06.2020

Kurzy vaření pro alergiky od Společnosti pro výživu
04.06.2020

Invazní sršeň asijská se blíží k českým hranicím
04.06.2020

Vědci objevili gen dlouhověkosti u rostlin
04.06.2020

Ctpp >


Bubble tea měly složení v pořádku, potvrdila analýza SZPI
Datum: 13.01.2017
ČTK

11. 1. 2017 | ČTK

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni reagovala na nález 3,5 tuny želé kuliček pro přípravu nápoje, takzvaného Bubble tea, který obsahoval zakázanou látku konjak označovanou také E425.

Zkontrolovala výrobce a prodejce tohoto nápoje. U jednoho z největších, firmy BubbleStar, který nabízí čaje značky Bubbleology, nenašla v pěti vzorcích nic závadného. U všech však potvrdila přítomnost umělých barviv, řekl dnes ČTK mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

SZPI analyzovala ve čtyřech případech nápoj i želé kuličky, v jednom případě pouze želé kuličky. "I když byla ve všech vzorcích umělá barviva, ani v jednom případě nepřekročila povolený limit," uvedl Kopřiva.

Bubble tea je v Česku stále poměrně novinkou. Nápoj vznikl na Tchaj-wanu a říká se mu také perlivý či bublinkový čaj. Vyrábí se smícháním mléka s čajem, ovocným sirupem a cukrem. Čaj se podává studený. Oblíbený je právě ten, do něhož se přidávají želé kuličky s různou příchutí.

Právě složení kuliček loni spustilo kauzu, která se ze sociálních sítí a internetu dostala i do médií. Firma totiž při sebepropagaci tvrdila, že nepoužívá žádná umělá sladidla ani barviva. Internetová televize Stream.cz nechala želé kuličky odborně analyzovat. Zjištěním bylo, že obsahují umělá sladidla i barviva. Reportér se navíc v pořadu snažil dokázat, že spotřebitelé se jen obtížně dostanou ke složení nápoje.

Výrobce BubbleStar loni uvedl, že ještě na podzim nahradí umělé látky přírodními. Nyní v tiskové zprávě napsal, že se tak stane během letošního roku. "Nyní stále ještě některé ingredience azobarviva obsahují," uvedl manažer firmy pro Česko Jaroslav Švadlenka.