Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Test grilovacích tyčinek 2020
09.07.2020

Test grilovacích kořenicích přípravků 2020
09.07.2020

Potravinářská inspekce zjistila doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví s mimořádným množstvím rozpouštědel a dalších nepovolených látek
09.07.2020

Ctpp >


Hospodám od prosince hrozí stíhání za závadné jídlo i alkohol pro děti
Datum: 24.11.2016
iDNES.cz

Hospodám od prosince hrozí stíhání za závadné jídlo i alkohol pro děti

22. 11. 2016 | iDNES.cz

Od prosince bude možné stíhat obchody i restaurace, které ohrozí zdraví zákazníka závadnými potravinami nebo mu prodají šizené zboží. Firmy budou moci být také vyšetřované za podávání alkoholu dětem. Hrozit jim budou pokuty nebo i zrušení činnosti. Novinky přináší novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Následky provinění svých zaměstnanců mohou v případě některých činů od prosince nést také samotné firmy. Novela, která začne platit od 1. prosince, dává možnosti stíhat je podobně jako fyzické osoby.

Výčet trestných činů, za které budou odpovědny právnické osoby, se rozšiřuje o trestný čin poškozování spotřebitele a ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Pozor by si měly dát hlavně obchody a restaurace.

„Ke spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti postačuje, že právnická osoba bude mít na prodej potraviny nebo jiné předměty, jejichž požití nebo užití k obvyklému účelu je nebezpečné lidskému zdraví,“ upřesnil advokát Josef Hrstka z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Riziku stíhání a v důsledku pokutám či dokonce likvidaci se navíc vystaví firma, která spotřebitele ošidí na jakosti, množství nebo hmotnosti a způsobí škodu alespoň 5 tisíc korun.

Nově budou firmám hrozit i postihy za podávání alkoholu lidem mladším 18 let. Dosud mohla být trestně odpovědná pouze fyzická osoba, například výčepní, který prodal dítěti pivo, víno nebo panáka. K postihu firmy mohou úřady přistoupit tam, kde se nepodaří dohledat odpovědnou fyzickou osobu. Alternativou k peněžitým trestům bude možnost uložit trest zákazu činnosti právnické osobě až na dvacet let.

„Lze se domnívat, že naroste počet trestně stíhaných právnických osob. Nárůst nastane s určitým prodlením, jelikož za nově uvedené trestné činy bude možné právnické osoby stíhat až pro jednání učiněná po 1. 12. 2016,“ dodal advokát.

Důvodem vzniku právní úpravy je přesvědčení, že i firmy mohou spáchat trestný čin prostřednictvím svých orgánů, řídících osob nebo zaměstnanců.

Pochybnosti restauratérů

Právnické osoby se trestného činu mohou dopustit i jednáním jejich zaměstnance, pokud ho například dostatečně neproškolily nebo nekontrolovaly. Předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek se obává, že firmy nespravedlivě ponesou odpovědnost i v případech, kdy by měli být potrestáni zaměstnanci.

„Dodnes zákoník práce nedává dostatečnou možnost zaměstnavatelům, aby se vypořádali s případným hrubým zanedbáním pracovních povinností zaměstnance. Pokud ten vytvoří záměrně nějakou škodu, je těžké ji z něj vymáhat. Vidím v tom riziko,“ uvedl.

Zákon však nebude mít dopad jen na restauratéry a obchody. „Kolektivní statutární orgán může například tajným hlasováním odsouhlasit jednání, které je trestným činem. Jednotlivé členy statutárního orgánu, pokud se nezjistí, jak hlasovali, však nelze trestně stíhat. Trestně odpovědná bude tak pouze právnická osoba,“ upřesnil advokát Hrstka.

V souvislosti s novelou zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, kterou předložilo ministerstvo spravedlnosti, se zatím nejvíce mluvilo o možnosti stíhat firmu pro pomluvu, což navrhl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.