Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Test grilovacích tyčinek 2020
09.07.2020

Test grilovacích kořenicích přípravků 2020
09.07.2020

Potravinářská inspekce zjistila doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví s mimořádným množstvím rozpouštědel a dalších nepovolených látek
09.07.2020

Ctpp >


Podnikatelská mise Hospodářské komory míří do Kazachstánu s ministrem zahraničí
Datum: 21.11.2016
Miroslav Diro, HK ČR

Praha, 18. listopadu 2016 Další české firmy by mohly uspět na kazašském trhu. Na dvoustranná jednání s kazašskými firmami totiž míří 30členná podnikatelská delegace, která doprovodí ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka při jeho oficiální pracovní cestě do Republiky Kazachstán.

„V podnikatelské delegaci máme zastoupeno spektrum českých firem, a to z oblastí energetiky, dopravní infrastruktury, strojírenství a samozřejmě stavebnictví,“ upozorňuje viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář, který podnikatelskou misi do Kazachstánu vede. V 17milionové zemi totiž probíhají velké infrastrukturní projekty – mezinárodní dopravní koridory, na kterých by se mohly podílet i české firmy. Země navíc disponuje obrovskými zásobami nerostných surovin, jako je například uran a ropa, a vůči zahraničním investorům vede i vstřícnou politiku.

Podnikatelé odletí na dvoudenní misi v neděli 20. listopadu v poledne, druhý den ráno proběhne v hlavním městě Kazachstánu Astaně za účasti ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka podnikatelské fórum a následné dvoustranné rozhovory mezi českými a kazašskými firmami a individuální jednání. Následující den se uskuteční obchodní jednání také ve městě Almaty, nacházejícím se na JV země poblíž hranice s Kyrgyzstánem. Ke kulatému stolu, který uvede ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, usednou čeští a kazašští podnikatelé v sektoru cestovního ruchu.

Doprovodnou podnikatelskou misi organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. V podnikatelské delegaci jsou zastoupené i firmy působí v oblasti lázeňství a výroby zdravotnických a medicinských přípravků.
Kazachstán je největším světovým vývozcem uranu, ročně také těží 80 milionů tun ropy, jejímž je mimo jiné třetím největším dodavatelem do ČR. Právě díky příjmům z těžby se po přelomu tisíciletí Kazachstán rychle proměnil ze zaostalé rozvojové země v ekonomického černého koně Střední Asie. Na konci října byla zahájena těžba ropy a plynu také z obrovského ropného pole Kašagan, největšího pole objeveného od roku 1968. Jeho celkové zásoby se odhadují na 35 miliard barelů ropy.