Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Hniloba včelího plodu se ze severu Čech do dalších regionů ČR nerozšířila
02.07.2020

Hlášení v systému RASFF: 25. týden 2020
02.07.2020

Komise v Královéhradeckém kraji navrhla ocenit devět lokálních výrobků značkou Regionální potravina
02.07.2020

Ctpp >


Státní zemědělská a potravinářská inspekce uzavřela další provozovny
Datum: 12.03.2015
SZPI
V rámci kontrol ve dnech od 3. 3. - 5. 3. 2015 uložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zákaz užívání prostor v pěti provozovnách z důvodu porušení podmínek řádné hygienické praxe:
Vietnamská restaurace (kontrolovaná osoba: Thi Quynh Phuong Hoang), Klatovská třída 1461/85, Plzeň. Na místě byly zjištěny výrazně nevyhovující hygienické podmínky v prostorách kuchyně a přípravny kuřecího masa, které byly silně znečištěny (stěny, stropy, umyvadla, plochy pro přípravu pokrmů). Z digestoře odkapával tuk a na pracovních plochách byla usazena zašlá špína a zbytky surovin. V prostorech kuchyně i baru inspektoři zjistili další nedostatky, např. nekryté odpadkové koše. Tento stav je v rozporu s hygienickými předpisy a inspekce na místě uložila zákaz užívání prostor.
Restaurace u sv. Antoníčka (Kontrolovaná osoba: Antonín Starý), na adrese Pplk. Sochora 983/20, Praha 7. V prostorách kuchyně a příručního skladu suchých potravin SZPI zjistila výskyt nečistot, mastnoty a plísně na stěnách i zařízeních. Z těchto důvodů inspekce uložila zákaz užívání jmenovaných prostor. Prostory pro konzumaci pokrmů a baru, byly ponechány v provozu.
Restaurace Žofín (Kontrolovaná osoba: Luděk Fanta), Na Bělidlech 291/1, Nymburk. V uvedené provozovně veřejného stravování došlo k závažnému porušení hygienických předpisů. Inspektoři zde zjistili exkrementy hlodavců u výčepního zařízení pod pultem v prostoru pivnice a ve sklepním skladu KEG sudů. V lednici u výčepního zařízení a na stěnách v prostoru za kuchyní byla zjištěna přítomnost plísně. SZPI kontrolované osobě uložila zákaz užívání prostor a současně nařídila odstranit zjištěné nedostatky.
Herna - bar Aréna (kontrolovaná osoba: Argonia Gold s.r.o.),  Koněvova 104, Praha 3. V provozovně nefungoval přívod teplé tekoucí vody a v na WC pro zaměstnance provozovatel nezajistil tekoucí vodu vůbec. WC rovněž silně znečistila prosakující voda, na stěnách i stropech byly rozsáhlé stopy po zatékání. Inspekce na místě uložila zákazu užívání prostor do doby sjednání nápravy.
Prodejna potravin Duong Dinh Luan, Náměstí 256, 54932 Velké Poříčí. V zázemí provozovny i na prodejní ploše na mnoha místech inspektoři zjistili myší exkrementy, stopy myšího okusu a uhynulé potravinové moly. Na podlahách ve skladu i v prodejní části, zejména pod regály a zařízeními provozovatel ponechal vyteklé zbytky potravin a částí obalů, včetně vrstvy ulpělých zašlých nečistot a prachu. V samoobslužném i obslužném chladícím zařízení inspektoři zjistili plíseň. Ve všech prostorách v zázemí provozovny byly na stěnách i stropech zaprášené pavučiny. V provozovně také nebylo zajištěno vhodné ukládání potravinářského odpadu, který personál skladoval volně či v papírových krabicích a přepravkách. Z výše uvedených důvodů Inspekce přistoupila k okamžitému uzavření prostor.

S provozovateli inspekce zahájí správní řízení o uložení sankce.


Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633