Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Hlášení v systému RASFF: 48. týden 2019
12.12.2019

Školení BTSF v roce 2020
12.12.2019

Letos degustátory nejvíce zaujaly šťavnaté odrůdy jablek
12.12.2019

Vědci odhalili tajemství vzniku „zabijáka“ pšenice Ug99
12.12.2019

Ctpp >


Rakouští zemědělci: 40 % z nich nevidí žádnou budoucnost v jejich podnikání
Datum: 13.06.2016
Zahraniční kancelář Czech Trade ve Vídni

Rakouští zemědělci: 40 % z nich nevidí žádnou budoucnost v jejich podnikání

  • Datum: 09.06.2016
  • Zdroj informace: Kurier
  • Průmyslový obor:
    Zemědělství a lesnictví
  • Zahraniční kancelář CzechTrade: CzechTrade Vídeň
  • Teritoriální zaměření:
     Rakousko

Zhruba 60 % z 1000 dotázaných rodinných farem v Dolním Rakousku nemá plán nástupnictví. To ukazuje studie Ekonomické univerzity ve Vídni.

ilustrační obrázekMnozí zemědělci jsou pesimisté. Něco málo přes 40 % dolnorakouských rodinných podniků věří, že není zabezpečena jejich ekonomická životaschopnost. Zhruba stejné procento zemědělců je v této chvíli ochotno do svých hospodářství investovat.

V dalších spolkových zemích se situace pravděpodobně o mnohé neliší. Pro mnohé podnikatele je v současnosti jejich ekonomická situace nejistá. Výrobní ceny mléka a vepřového masa významně poklesly. Příští rok se navíc v EU zruší regulace cen cukru.

Speciální výrobky

Pouze u speciálních výrobků, jako je např. biomléko, mohla být cena zachována. Celkový počet producentů mléka, kteří dodávají pro značku Hofer „Zurück zum Ursprung“, stoupnul o 5 %. Také vinaři si nemůžou stěžovat.

Jednou z možností jak uspět je profesionalizace. „Na začátku každého podnikatelského úspěchu stojí orientace v tématu podnikání“, říká Maximilian Hardegg, zemědělec a lesník z Dolního Rakouska. „Na to je nutné dbát již při vzdělávání“.

Spolkový ministr zemědělství Dolního Rakouska Stephan Pernkopf  kritizoval nerovné podmínky hospodářské soutěže v EU: „Naši zemědělci platí za naftu o 45 % více než jejich protějšky ve Francii a Belgii“. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.