Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Test grilovacích tyčinek 2020
09.07.2020

Test grilovacích kořenicích přípravků 2020
09.07.2020

Potravinářská inspekce zjistila doplněk stravy škodlivý pro lidské zdraví s mimořádným množstvím rozpouštědel a dalších nepovolených látek
09.07.2020

Ctpp >


Tuzemští vinaři rozšíří své vinice o 108 hektarů. Nejvíce na Velkopavlovicku a Slovácku
Datum: 10.03.2016

Nařízení Evropské komise povolující státům rozšířit plochy vinic každoročně o jedno procento se letos poprvé uplatňuje v praxi. Pro Českou republiku to znamená, že se tuzemské vinice mohou rozšířit až o 178 hektarů. Podle údajů z Registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kam vinaři podávali žádosti do konce února, bude však plocha nižší. „O povolení pro novou výsadbu požádalo 81 pěstitelů. Veškerá požadovaná plocha činí 108 hektarů, což je 61 % z celkové výměry k udělení povolení. Všichni žadatelé, kteří splnili potřebné náležitosti, tak získají jimi požadovanou výměru,“ uvedl vedoucí Oddělení registru vinic Rostislav Gruna.

Jedním z důvodů, proč se tuzemské vinice nerozrostou o maximálně možnou plochu 178 hektarů, je finanční nákladnost. Výsadba jednoho hektaru totiž vyjde přibližně na 500 tisíc korun a na návratnost těchto investic čekají vinaři vždy delší dobu. „Vždy je obtížné vybrat odrůdy, které budou do budoucna zajímavé a zajistí návratnost vynaložených prostředků. Před výsadbou se zajímáme nejen o odrůdy, ale i o jednotlivé klony,“ upřesnila Jitka Pomykalová z vinařství Víno Blatel, které je jedním ze žadatelů o rozšíření vinic na Slovácku.

Podle aktuálních statistik Registru vinic nejvíce žadatelů pochází z vinařské podoblasti Velkopavlovické, která se rozroste o čtyřiatřicet nových vinic, a z podoblasti Slovácké, jež se rozšíří o sedmadvacet vinic. Čtrnáct vinic pak přibyde v Mikulovské a čtyři ve Znojemské podoblasti. Z dat dále vyplývá, že nejpopulárnějšími odrůdami se vloni staly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Pálava, Chardonnay a Rulandské šedé. Obdobný trend se navíc očekává i letos. „Na nově vzniklých vinicích o plánované rozloze 3,5 hektaru se letos chystáme vysazovat stejně jako loni odrůdu Rulandské šedé. Kromě toho vysadíme také Ryzlink rýnský a Sauvignon,“ uvedla Jitka Pomykalová ze slováckého vinařství Víno Blatel

O společnosti VÍNO BLATEL a.s.

Společnost VÍNO BLATEL, a.s. byla založena v roce 1990 a ve své činnosti se zaměřuje na zpracování hroznů a výrobu a prodej vína. Sídlo společnosti je v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy. Je jedním z nejseverněji položených vinařství v rámci České republiky i Evropy. Víno se v této obci pěstuje na rozloze 284 ha, z čehož společnost obhospodařuje 189 hektarů. Vinařské lokalitě vévodí proslulé místo poutí u kaple Sv. Antonína. Mezi hlavní odrůdy, které ve vinicích převládají, patří Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát Moravský, Rulandské bílé a Chardonnay. Společnost je největším tuzemským pěstitelem odrůdy Merlot. Víno této odrůdy bývá často oceňováno na prestižních výstavách.