Platforma pro alternativní potraviny a nápoje

Předseda: Martin Krystián, Tajemník: Jan Pivoňka

Platforma pro alternativní potraviny a nápoje (PPA) je jeden z pracovních orgánů PK ČR. Spolupracuje s ostatními výbory dle potřeby (např. výbor pro výživovou politiku, výbor pro udržitelnou a etickou produkci, výbor pro obchod a marketing, výbor pro kvalitu potravin, legislativní výbor) a s vedením PK ČR. Účelem PPRA je reagovat na nejnovější trendy ve vývoji a výrobě potravin v oblasti rostlinných alternativ (náhražky, proteiny) a dalších nastupujících trendů v oboru potravinářství (laboratorní maso, 3D tisk, hmyz a řasy a další) a zajistit tak výrobcům plynulou adaptaci a zvýšení globální konkurenceschopnosti.

  • Sdílet a informovat členy o nejnovějším vývoji na trhu rostlinných alternativ, trendech ve výživě a v oblasti životního stylu
  • Podílet se na pravidlech označování výrobků na rostlinné bázi a dalších potravin
  • Monitorovat a reportovat dosažené výsledky a sdílet zkušenosti s dalšími výrobci
  • Ve spolupráci s akademickou obcí a příslušnými ministerstvy vzdělávat veřejnost a aktivně se podílet na diskusích, které se zástupci odborné veřejnosti budou v rámci platformy probíhat.

Pravidla:

Výkonná rada svým rozhodnutím ze dne 25. 7. 2007 vydala v rámci svého pověření ve smyslu článku 17 odst. e) Stanov Potravinářské komory České republiky (dále jen PK ČR), dle potřeby ustavovat výbory a pracovní skupiny pro řešení odborných otázek, jejich závazný jednací řád.

Zásady:

"Subsidiarita" - tento termín, používaný v rámci orgánů EU, znamená neřešit na hierarchicky "vyšší" úrovni věci, které je možné řešit na úrovni "nižší". Toto v praxi znamená, že PPRA jako celek nebude mít jakési "monopolní" postavení a poskytne dostačující prostor pro řešení témat těm členům/společenstvům, kterých se problém primárně týká, která mu nejlépe rozumí a jsou na jeho řešení nejvíce zainteresovaná

Zainteresovanost - toto pravidlo znamená, že PPRA dává otevřenou možnost účastnit se všem členům, avšak po termínu uzávěrky připomínek pracuje na daném tématu s těmi, kteří o téma projevili zájem. Konečné stanovisko je samozřejmě k dispozici všem. PPRA pracuje, pokud možno pružně a neformálně a bude podporovat vznik "ad hoc" pracovních skupin pro řešení konkrétních témat.

Konsensus a vyloučení konfliktu zájmů - toto pravidla znamená, že PK ČR bude s to odeslat připomínky, resp. se ujmout přímého jednání o nich jménem celku pouze tehdy, pokud nebudou v protikladu ke statutu a zájmům PK ČR jako takového, resp. ve vzájemném protikladu zájmů jednotlivých členů. V případě, že by k takovému rozporu došlo, PK ČR se daného problému neujme a ponechá jej na řešení jednotlivým členům/společenstvům.

Nástroje a formy práce a součinnost s ostatními organizacemi:

Hlavním a nejčastějším nástrojem práce bude písemný styk formou elektronické pošty a využití internetového portálu "Foodnet".

Další, méně častou formou budou "ad hoc" pracovní skupiny.

Z hlediska četnosti nejméně častou formou, avšak několikrát do roka, budou jednání PPA jako celku.

Navenek pak budou mít výstupy jak podobu elektronické pošty, tak tištěného oficiálního dopisu + písemného podkladu, resp. přímého osobního jednání.

Těžiště celého komunikačního systému, zjišťování informací "v terénu", jejich šíření "dovnitř" PK ČR, vyhodnocování připomínek a formulování základních textů společných pozic či jiných výstupů bude spočívat na předsedovi PPA a manažerovi Sekretariátu PK ČR. Ti se ve své práci opírají o podklady a expertízu zainteresovaných členů PK ČR a pokud možno co nejdetailněji formulovaná stanoviska a návrhy, která usnadní zpracování souhrnného výstupu za celou PK ČR.

PPA se bude primárně zabývat tématikou rostlinných alternativ a dalších nových kategorií potravin a jejich legislativními, marketingovými a výživovými a zdravotními aspekty (ve spolupráci s dalšími výbory), konkrétně tedy:

  • Posílením udržitelné produkce proteinů (rostlinné proteiny, alternativní zdroje bílkovin)

  • Podporou výzkumu a vývoje

  • Vývojem právních definic a pravidel označování a dalších souvisejících legislativních požadavků

  • Marketingovými a komunikačními aktivitami rostlinných výrobků, jako alternativ k běžným potravinám

  • Vzdělávacími a podpůrnými akcemi pro výzkum a inovace

  • Spoluprací napříč obory a sektory.

PPA dle potřeby dále spolupracuje se zástupci pracovní skupiny (ČSZV), odbornými konzultanty, odborníky na výživu, odborníky na technologii, zástupci prodejců potravin, spotřebitelských sdružení a příslušnými orgány FDE a EU.

 

Platforma pro alternativní potraviny a nápoje

 

Náplň práce:

- udržitelná produkce proteinů (rostlinné proteiny, alternativní zdroje bílkovin) - gesční;

- laboratorní maso, 3D tisk, hmyz, řasy a další nastupující trendy - gesční;

- oblast potravin nového typu (společně s Výborem pro bezpečnost potravin a důvěru spotřebitele);

- podpora výzkumu a vývoje v této oblasti.