Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Biotechnologie pro veřejnost
16.05.2019

Příručka pro provozovatele potravinářských podniků k problematice obchodních norem pro potraviny rostlinného původu
15.05.2019

Předsednictví ČR ve skupině V4: Prioritou je odstranění dvojí kvality potravin
15.05.2019

Test dětských rýžových krekrů 2019
15.05.2019

Ctpp >


Sklizeň obilí klesne o 7,9 procenta, potraviny zdraží
Datum: 16.10.2018

16. 10. 2018 | Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

 

 

Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor o 19,1 procenta a cukrovky o čtvrtinu. Mlynáři podle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů ČR Jaromíra Dřízala již zdražili mouku o pětinu, tedy o 1000 korun na tunu. Malé pekárny již podle něj zdražily, velké vyjednávají s obchodními řetězci o cenách na příští rok.

Producenti brambor již v minulém týdnu odhadli, že se kolem Nového roku zvýší ceny brambor, protože bude spotřebována tuzemská úroda a nižší výnosy měli letos zemědělci v hlavních bramborářských státech EU.

Například hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda poukázal na to, že nynější odhad sklizně je slabší než k polovině srpna, kdy ČSÚ předpovídal pokles sklizně obilovin o 3,5 procenta. "Až o deset procent ještě do konce letošního roku zdraží pečivo," uvedl. V růstu cen se ale podle Kovandy projeví vedle slabší úrody také vyšší mzdové náklady a zdražení energií.

Částečně kvůli slabší úrodě ječmene letos zdraží také pivo, vzroste i cena brambor, podotkl Kovanda. "Brambory podraží zhruba o 25 procent, před vánočními svátky ale cena brambor může vyletět vzhůru až o 50 procent," doplnil.

Po Novém roce by mohla výkupní cena brambor vzrůst na 7,0 Kč za kilogram, v současnosti činí 4,5 Kč za kilogram, odhadl již dříve předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Spotřebitelská cena je nyní 16 Kč za kilogram, podle odhadu místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy by mohla stoupnout o 30 procent.

Pokles úrody obilovin je podle statistiků způsoben především nižším hektarovým výnosem, který klesl o 6,7 procenta na 5,15 tuny z hektaru. "Podle aktuálního odhadu je úroda obilovin o 15,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let," uvedl ČSÚ.