Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Perspektivy transgenních prasat
17.09.2019

Hospodářská komora navrhuje zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z placení daní
17.09.2019

Zaměstnavatelé se chystají příští rok zvýšit výplaty v průměru o více než 6 %. Některé firmy budou zvyšovat mzdy ještě výrazněji
17.09.2019

Aktualizace výživových referenčních hodnot je po 10 letech hotová - pro 34 živin
17.09.2019

Ctpp >


Ministr zemědělství Jurečka představil v Bělehradě prvního agrárního diplomata České republiky v Srbsku
Datum: 16.10.2015
Ministerstvo zemědělství ČR

„První zemí, kde mohu oficiálně představit zemědělského diplomata je Srbsko. Pavel Svoboda zde bude mít za úkol podporovat obchodní spolupráci českých potravinářů, zemědělců a podnikatelů se srbskými partnery,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.  Česká republika v současnosti zřizuje síť agrárních diplomatů na zastupitelských úřadech ČR ještě v Rusku, Číně a Saúdské Arábii.

V Bělehradě jednal Marian Jurečka se srbskou ministryní zemědělství Snežanou Bogosavljević Bošković o agrárním zahraničním obchodu, který dosáhl v posledních dvou letech nejlepších výsledků od vzniku samostatné Republiky Srbsko v roce 2006.

„Naše země velmi dobře spolupracují v oblasti kontroly rostlinné produkce. Ministerstvo zemědělství je připraveno poskytnout také zkušenosti svých expertů na lesnictví, veterinární péči, rybářství a bezpečnost potravin,“ uvedl Jurečka.

Srbsko a Česká republika spolupracují ve vodohospodářské sféře. Čeští odborníci pomohli svými zkušenostmi při řešení popovodňové obnovy a protipovodňové ochrany po záplavách, které postihly Srbsko v loňském roce. Kontakty spolu udržují také české a srbské zemědělské university. Zahradnická a Agronomická fakulty Mendelovy university v Brně dlouhodobě přijímá nadané srbské studenty.

Ministr s ministryní probírali i složitou situaci na evropském trhu s mlékem, jehož producenti se v posledních měsících potýkají s nízkými výkupními cenami.

Po jednání se Marian Jurečka v obci Stapar zúčastnil otevření nové odchovny selat, pro kterou dodala svoji technologii česká firma. Na akci prezentovaly své výrobky a zemědělskou techniku další české zemědělské a potravinářské podniky.

Obrat agrárního zahraničního obchodu ČR se Srbskem v letech 2010 až 2013 vzrostl z 349 milionů korun na 680 milionů. V loňském roce dosáhl obrat 676 milionů korun. Mezi nejvýznamnější položky, které se z České republiky do Srbska vyváží, patří sušené mléko a smetana, potravinové přípravky, přípravky k výživě zvířat, výrobky z obilí, lihoviny a od roku 2013 pivo. V dovozu ze Srbska do ČR převažuje již tradičně slunečnicový olej, ovoce, víno, čerstvá i mražená zelenina a v posledních letech také přípravky k výživě zvířat.

 

V pátek se v Tiraně sejde ministr Marian Jurečka s albánským ministrem zemědělství Edmondem Panariti, kde spolu budou mluvit o situaci na trhu s mlékem, zvýšení vývozu albánské zemědělské produkce do ČR a možnostech dovozu české zemědělské techniky a technologií pro potravinářský průmysl.

 

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství