Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Foodpack East Africa 2019
16.04.2019

Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
16.04.2019

Vejce levnější než jejich náklad: Dováží se sem i kusy za korunu
16.04.2019

Do Číny s prezidentem republiky zamíří i špičkové technologické firmy pod vedením prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého
15.04.2019

Ctpp >


Fenomén 3D tisku se vyvíjí i v gastronomii. Budeme si za pár let tisknout svačinu do práce?
Datum: 27.03.2019
CZ Test - Svět potravin

Příprava jídla v restauracích bude v budoucnu pravděpodobně o něco rychlejší. Vedle výkonných robotů, kteří zvládnou za hodinu více burgerů než lidská síla zaznamenávají velký boom i 3D tiskárny, ze kterých vyjede svačina, ale klidně i dokonalá večeře pro několikačlennou rodinu za zlomek času. A vizuální dojem? Na jedničku!

 

Podle prognóz není budoucnost 3D tisku a jeho implementace do domácností žádná utopie. Vědečtí pracovníci i odborníci z oboru gastronomie pracují na plné obrátky na vývoji zařízení, které by usnadnilo čas i běžným hospodyňkám. 

Společnost BeeHex už dva roky ví, jak na dokonale nadýchanou pizzu a vývoj prý půjde raketově vzhůru. Lynette Kucsma z Natural Machines na konferenci WebSummit v Dublinu sama představila prototyp potravinové tiskárny Foodini. Ta dokáže tisknout zejména skvělé zákusky a do prodeje by se měla dostat už příští rok se startovní cenou 1000 EUR. A kombinací tiskáren T-mobile si můžete dnes sestrojit i hi-tech cukrárnu na čokoládové bonbony.

Některé velké společnosti, například Makro Cash & Carry, vyrábějí na svých akcích například obrazce z 3D tiskárny na palačinky. 3D obrázek z čokolády není také žádnou výjimkou, prakticky cokoliv z ní dokáže vyprodukovat pražská společnost 3Dees Industries.

Fine dinning postoupí o stupeň výš

Světlo světa spatřila také 3D tiskárna pro barmany, která dokáže v koktejlech vytvářet obrazce… Univerzita umění a designu v rakouském Linci přišla se 3D tiskárnou, která dosud ve světě gastronomie nemá obdoby. Co přesně tahle mašina umí? Dokáže vytisknout tekutou hmotu, respektive různě složité obrazce, uvnitř jiné tekuté hmoty a vytvářet tak nádherné koktailové 3D kreace.

Průmyslový robot technologie Print a Drink vstřikuje mikrolitrové kapky jedlé kapaliny do koktejlu. Za minutu je hotovo. Tento stroj používá pouze přírodní suroviny a dokáže takto vytunit širokou škálu koktejlů.

Má to ještě mouchy...

Zatím má 3D tisk ještě mezery, na kterých je třeba zapracovat. Prozatím umějí tiskárny pracovat pouze s tekutou nebo kašovitou směsí, které je vstřikována na desku a vrstvena na sebe do té doby, než vznikne požadovaný obrazec. Na mašinku, která bude umět zpracovat syrové maso a neoloupané brambory si, zdá se, ještě chvilku počkáme. Ale proslýchá se, že řešení se začíná otevírat a možná bude představena ve dnech 9. až 11. dubna v Letňanech na veletrhu REKLAMA POLYGRAF OBALY, jehož součástí bude i specializovaná výstava 3D EXPO s největší přehlídkou 3D tiskáren a materiálů pro 3D tisk v Česku.