Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Selské slavnosti letos představí „příběh jídla“
17.06.2019

Ovoce a zelenina s rodokmenem znamená produkční historii od semínka až po potravinu a zahrnuje i použití pesticidů.
17.06.2019

Mezinárodní konference o kontaminantech v potravinách: Výzvy v hodnocení rizika
17.06.2019

Mezinárodní konference o kontaminantech v potravinách: Výzvy v hodnocení rizika
17.06.2019

Ctpp >


V Chotěšově našli veterináři skoro 800 kg masa neznámého původu
Datum: 20.12.2018

19. 12. 2018 | Veterináři našli v řeznictví v Chotěšově u Plzně skoro 800 kilogramů masa neznámého původu, další desítky kilogramů masa byly prošlé.

 

 

Provozovateli hrozí pokuta až 50 milionů korun, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Kontrola se soustředila nejenom na samotné řeznictví a občerstvení, ale také na sklad. "Právě ve skladu odhalili inspektoři nejvážnější závady. V chladicím boxu se skladovalo bourané nebalené vepřové maso neznámého původu v celkovém množství 514 kg. Mezi dalšími skladovanými potravinami bylo zjištěno takřka 280 kg mrazených potravin neznámého původu," uvedl mluvčí. Šlo podle něj o 155 kilogramů nebalených husích prs a 125 kilogramů hovězích ořezů.

"Další závadou, na kterou veterinární inspektoři při kontrole skladu narazili, bylo necelých 28 kg zmrazených kuřecích prsních řízků s prošlým datem spotřeby, navíc skladovaných při nesprávné teplotě," dodal Vorlíček. Veterináři je znehodnotili barvou a nařídili jejich odstranění v asanačním podniku.

V provozovně se bez veterinární registrace vyráběly tepelně opracované masné výrobky, porcovalo se bílé maso a bouralo červené. "Další závažnou závadou bylo, že provozovatel neodebíral v souladu s evropskými předpisy z vyráběných masných polotovarů vzorky k laboratornímu vyšetření, kterými se prokazuje jejich zdravotní nezávadnost a ověřuje se, zda jejich výroba probíhá za dodržení hygienických zásad," uvedl mluvčí.

Nejde o jedinou kontrolu, při které SVS našla starší výrobky. V prosinci veterináři odhalili v pražských Malešicích při kontrole tržnice An Dong 80 kilogramů zkažených ryb. Provozovateli hrozí také padesátimilionová pokuta, navíc šlo o jeho několikátý přestupek,. Loni u stejného obchodníka našli 200 kilogramů vepřového masa a mušlí se smyslovými změnami, letos v září 44 kilogramů mušlí a ryb neznámého původu, které také byly zkažené.