Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Selské slavnosti letos představí „příběh jídla“
17.06.2019

Ovoce a zelenina s rodokmenem znamená produkční historii od semínka až po potravinu a zahrnuje i použití pesticidů.
17.06.2019

Mezinárodní konference o kontaminantech v potravinách: Výzvy v hodnocení rizika
17.06.2019

Mezinárodní konference o kontaminantech v potravinách: Výzvy v hodnocení rizika
17.06.2019

Ctpp >


Jihočeskou firmou roku je rodina Hojdarova, která vaří pivo
Datum: 04.10.2018

27. 9. 2018 | Firmou roku Jihočeského kraje se dnes stala společnost Hojdarovi z obce Borová Lada na Šumavě, která vyrábí piva a provozuje pivovarskou pivnici. Živnostníkem roku je Bedřiška Staňková, která ve Vimperku na Prachaticku renovuje novodobý i starožitný nábytek.

 

 

 Porota je dnes ocenila v Českých Budějovicích v soutěžích Vodafone Firma roku 2018 a Česká spořitelna Živnostník roku 2018. V jižních Čechách vybrala vítěze ze 489 firem a živnostníků. V ČR se letos do soutěže přihlásilo přes 5700 firem a živnostníků.

Hojdarovi chtěli obnovit tradici vaření piva ve Vimperku a zkusit sami podnikat po 12 letech práce v nadnárodních firmách. K největším úspěchům řadí každoroční ocenění piva v soutěžích i rozšiřování prodeje sudového piva včetně zákazníků jako restaurace Zdeňka Pohlreicha Café Imperial a Next Door v Praze. Pivo vyrábí devět let, firmu vlastní jednatel Ivan Hojdar s manželkou. Loni jim narostla výroba piva o 25 procent.

"Kromě výroby piva žena ještě provozuje zdravotnické zařízení, je to možná unikát v České republice. Čtyři roky dodáváme pivo do restaurací Zdeňka Pohlreicha, nově i do jeho luxusního kamionu Restaurace na kolečkách," řekl Hojdar. Loni navázali spolupráci s minipivovarem v Austrálii, kde uvařili první várku, na český trh uvádí i australská svrchně kvašená piva nazývaná ale.

Bedřiška Staňková pracovala za komunismu v podniku Jitona. Začínala jako drobná živnostnice při zaměstnání s opravami čalouněného nábytku, pak přidala výrobu a renovaci starožitného nábytku. "Svoji práci dělám ráda a hlavně s láskou. Konkurenci bych potřebovala, zakázek je na rok dopředu," řekla Staňková. Zaměstnance nemá, protože "tu dřinu" by podle jejích slov nikdo nevydržel. Nabádá lidi, aby stáhli z půd a chalup nábytek, který sloužil po desetiletí, a nechali si ho zrenovovat, než aby si kupovali levný nábytek z diskontů. Když potřebuje relaxovat, poslouchá rock.

Loni se firmou roku na jihu Čech stala táborská firma Unuodesign Petry Plemlové, která vyrábí dětské oblečení a látkové pleny a která loni v republikovém finále skončila třetí. "Narostli jsme (loni) o asi 200 procent, budeme mít přes 50 milionů obrat. Založila jsem třetí firmu, technologickou," řekla dnes Plemlová. Nejlepším jihočeským podnikatelem byla loni Věra Vávrová, která ve Vimperku šije košile značky Vavi.

Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které bude 12. prosince v Praze na Žofíně. Soutěž za 12 let absolvovala řada dnes uznávaných firem, například výrobce nemocničních a pečovatelských lůžek Linet nebo firma vyvíjející bezpečnostní software Avast.