Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Selské slavnosti letos představí „příběh jídla“
17.06.2019

Ovoce a zelenina s rodokmenem znamená produkční historii od semínka až po potravinu a zahrnuje i použití pesticidů.
17.06.2019

Mezinárodní konference o kontaminantech v potravinách: Výzvy v hodnocení rizika
17.06.2019

Mezinárodní konference o kontaminantech v potravinách: Výzvy v hodnocení rizika
17.06.2019

Ctpp >


V Liberci si lidé budou moci vyzkoušet automat na PET lahve
Datum: 04.10.2018

3. 10. 2018 | Návštěvníci běžeckého závodu Nature Run v Liberci si v neděli budou moci poprvé vyzkoušet automat na vracení plastových lahví.

 

 

Veřejnosti bude představena také nová lahev minerální vody Mattoni vyrobená s padesátiprocentním podílem recyklovaného PETu (tzv. rPET). V tiskové zprávě to uvedly Karlovarské minerální vody (KMV).

Automaty na vracení použitých PET lahví jsou běžné například v Německu. Principy a význam zálohového systému na PET lahve vysvětlí návštěvníkům na místě infografiky. Zálohovým systémem lze podle KMV získávat dostatečné množství kvalitně vytříděných použitých lahví, což je nezbytnou podmínkou pro výrobu nových lahví s podílem recyklovaného PETu.

"Nová lahev Mattoni Eco se nyní vyrábí s padesátiprocentním podílem rPETu, na její výrobu se tedy spotřebuje o 50 procent panenského PET materiálu méně a také se efektivně využije materiál vzniklý recyklací použitých PET lahví," vysvětlil generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

KMV ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) a Fakultou technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze iniciovaly v lednu založení pracovní skupiny Zálohujme. Jedním z jejích výstupů má být studie, jež navrhne právě možnosti zálohového systému.

"V třídění odpadu patří Češi k nejlepším v Evropě. Z celkového množství PET lahví uvedených na trh se jich po vytřídění a recyklaci využije různým způsobem asi 66 procent. Musíme ale posílit oběh a opětovné využití materiálu na lokální úrovni. To v praxi znamená nastavení spolupráce mezi domácími výrobci i odpadovými a recyklačními firmami tak, aby se na pultech obchodů začaly co nejdříve objevovat výrobky v obalech, které obsahují co největší podíl recyklátu, ideálně z obalů prodaných v ČR," uvedla ředitelka INCIEN Soňa Jonášová.