Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Vědci vystopovali geny, které ovládají tvar plodů rostlin
16.11.2018

Naučí bariatrická chirurgie obézní pacienty lepším stravovacím návykům?
16.11.2018

Potravinářská inspekce zakázala středoamerický med označený klamavými údaji o původu z EU, ČR a Španělska
16.11.2018

Bilance léta: pražští hygienici provedli 129 kontrol zmrzlin a ledových tříští
16.11.2018

Ctpp >


Olej
Datum: 14.09.2018
Společnost pro výživu, z.s. - autorka hesla: Prof. ing. Jana Dostálová, CSc.

Olej

Autorka hesla: Prof. ing. Jana Dostálová, CSc.

 

Olejem nazýváme tuk, který je při běžné teplotě okolí kapalný. Kokosový tuk je u nás tuhý, a proto se nazývá tuk. V tropech je běžně kapalný, a proto se tam nazývá olej.

Oleje rozlišujeme podle původu. U nás se v současnosti nejvíce používá olej slunečnicový, řepkový a olivový. Do nedávna byl běžný i olej sójový, ale vzhledem k tomu, že většina sójového oleje je z GMO sóji, přestala být po něm poptávka.

V současnosti se objevují na trhu i méně běžné oleje, které jsou (s výjimkou oleje lněného, konopného a z vlašských ořechů) v mediích a reklamě nadhodnocovány (mají nízký obsah kyseliny linolenové). Jedná se o zdraví prospěšné potraviny, ale rozhodně ne o superpotraviny. Z hlediska výživového jsou z běžných olejů nejhodnotnější olej řepkový a olivový, které jsou i poměrně dobře tepelně stabilní.

Při výrobě různých druhů potravin se v současnosti používá palmový olej, kterým se nahrazují částečně ztužené tuky, které obsahují pro zdraví škodlivé trans mastné kyseliny. Jeho používání je z hlediska výživového vhodnější, i když nemá příliš dobré složení (má vyšší obsah nasycených mastných kyselin).

Některé oleje se používají jako doplňky stravy (rybí, pupalkový aj.).
Na základě zpracování rozlišujeme oleje rafinované a za studena lisované (olivový se nazývá panenský). Tyto oleje mají o něco vyšší nutriční hodnotu, protože rafinací nebyly odstraněny některé prospěšné látky (vitaminy, rostlinné steroly aj.). Chuťově však některým spotřebitelům nevyhovují.