Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Vědci vystopovali geny, které ovládají tvar plodů rostlin
16.11.2018

Naučí bariatrická chirurgie obézní pacienty lepším stravovacím návykům?
16.11.2018

Potravinářská inspekce zakázala středoamerický med označený klamavými údaji o původu z EU, ČR a Španělska
16.11.2018

Bilance léta: pražští hygienici provedli 129 kontrol zmrzlin a ledových tříští
16.11.2018

Ctpp >


Superrezistentní bakterie přeskakují mezi lidmi a zvířaty
Datum: 14.09.2018
Gate2Biotech
Vydáno: 13.9.2018
Autor: Gate2Biotech

 

Informace portálu Gate2Biotech o výzkumu a mapování genomu superrezistentních bakterií.

 

 

Některé bakterie jsou skutečně ošklivě rezistentní. Například zlatý stafylokok kmene MRSA a podobných už dnes známe celou řadu. Tyto kmeny bakterií se vypořádají s většinou, ne-li se všemi antibiotiky a mohou rozpoutat děsivé infekce. 

Jak říká Jukka Corander z Helsinské univerzity, který se podílí na mezinárodním mapování tisíců let evoluce stafylokoka, některé z těchto patogenů, jako právě MRSA, se rozšířily do nemocnic po celém světě. Corander s kolegy ve své nové studii přečetli genomy těchto superrezistentních bakterií u velkého vzorku lidí a zvířat a prostudovali v nich změny DNA, které v průběhu tisíciletí pomohly bakteriím přizpůsobit se novým hostitelům.

Z jejich analýz vyplývá, že původním hostitelem předků těchto dnes tak obávaných patogenů byli zřejmě lidé. Když si lidé opatřili první hospodářská zvířata, tak se stafylokoky naučily, jak je kolonizovat.

Z toho důvodu jsou dnes krávy zdrojem bakterií, které způsobují MRSA infekce u lidí po celém světě. Autoři studie proto považují za velmi důležité monitorovat patogeny u krav i jiných hospodářských zvířat, abychom co nejdříve zachytili blížící se nové pohromy s infekcemi multirezistentních bakterií.

Analýzy genomu studovaných bakterií ukazují, že se tyto patogeny přesouvají mezi hostiteli. Když se přesunou, tak si ukradnou nové geny od hostitele a s jejich pomocí se adaptují na dlouhodobé soužití. A v některých případech takto získají nové geny s rezistencí proti antibiotikům, čím se problémy šíří dál.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

 

Zdroj: Gate2Biotech