Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Konference Potraviny, zdraví a výživa Podtitul: Obohacování potravin – cesta ke zdraví?
26.03.2020

Hantaviróza v ČR, riziková je zejména práce na poli a v lese
25.02.2020

Ministr Adam Vojtěch: Reklama nemá ukazovat alkohol jako součást běžného, šťastného života
25.02.2020

Ministr Toman po jednání s polským ministrem Ardanowskim: Probrali jsme priority SZP i zhoršující se situaci afrického moru prasat
24.02.2020

Ctpp >


Nová vakcína proti alergii na buráky odkloní imunitní systém
Datum: 02.05.2018
Gate2Biotech
Vydáno: 30.4.2018
Autor: Gate2Biotech

 

Informace portálu Gate2Biotech o výzkumu a vývoji vakcíny proti alergii na buráky.

 

 

Našemu imunitnímu systému bychom měli být neskonale vděční. Někdy to ale přehání a výsledkem jsou rozmanité alergie, které mnoha lidem ztrpčují život. Výzkumný tým Michiganské univerzity vyvinul důmyslný nosní sprej, s nímž je možné aplikovat vakcínu proti alergii na burské oříšky. První výsledky experimentů na myších jsou slibné. 

Úkolem imunitního systému je identifikovat hrozby uvnitř lidského těla a bojovat s nimi. Ne vždy si ale vybere správný cíl. Někdy se imunitní systém zblázní a začne přehnaně reagovat na proteiny neškodných věcí, jako jsou oříšky, mléčné výrobky, latex, píchnutí žihadlem hmyzu nebo třeba některé léky. Kvůli tomu dochází k alergickým reakcím, které mohou v extrémních případech skončit i smrtí.

Podle vedoucí výzkumu Jessicy O'Konek je v současnosti jedinou legální možností pro Američany s alergiemi důsledné vyhýbání se alergenům, případně podání prostředků pro potlačení rozvinuté alergické reakce. Proto se O'Koneková a spol. snaží s pomocí imunoterapie změnit odpověď imunitního systému na alergen. Vyvíjejí terapeutické vakcíny proti alergiím na potraviny.

Vývoj vakcíny na alergie vlastně vyžaduje opačný přístup oproti vakcínám na onemocnění. U klasických vakcín je účelem vytrénovat imunitní systém tak, aby rozeznával útočníky a mobilizoval proti nim potřebnou obranu. Vakcíny proti alergiím oproti tomu učí imunitní systém ignorovat neškodné proteiny.

O'Koneková s kolegy vytvořili experimentální vakcínu proti alergii na buráky, která funguje tak, že nasměruje imunitní systém na jiný cíl, než je alergen. Vakcína se aplikuje v podobě velmi jemných kapiček nosního spreje. Je vyrobená z proteinů burských oříšků, které jsou smíchané s nanoemulzí složenou z vyčištěného sójového oleje, detergentů a vody.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech