Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Další GM plodiny míří do EU
15.08.2018

Za vlny letních veder je zvlášť důležité dodržovat dostatečný pitný režim
15.08.2018

Více než půl tuny prošlých potravin ve skladu na Kladensku
15.08.2018

Stanovisko SVS ve věci možnosti výskytu AMP u vepřového masa z ČR
15.08.2018

Ctpp >


Jak funguje hlavní účinná látka kurkumy, barvivo kurkumin?
Datum: 07.02.2018
Gate2Biotech
Vydáno: 6.2.2018
Autor: Gate2Biotech

 

Informace o výzkumu kurkuminu - žlutého barviva v oddenku kurkumovníku dlouhého.

 Kurkuma, čili koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa)
, je nápadná svou žlutou barvou. Tu poskytuje kurkumě jedna z klíčových obsahových látek, žluté barvivo kurkumin. Díky kurkuminu je žluté i indické kari a podobné směsi koření, v nichž je právě kurkuma významnou složkou. 

Extrakty z kurkumy se již po celá staletí používají v tradičních asijských medicínách jako prostředek pro léčbu zánětů. Když ale vědci ověřují účinky kurkuminu v klinických testech, tak docházejí k rozporuplným výsledkům. Z toho odvozují, že vlivu kurkuminu na organismus je nutné porozumět na molekulární úrovni.

Claus Schneider z americké Vanderbilt University a jeho spolupracovníci přišli na to, že kurkumin je vlastně prekurzorem účinných látek. Metabolické pochody v organismu ho přemění na aktivní látky, které působí protizánětlivě. Metabolity vzniklé z kurkuminu po oxidačních reakcích se kovalentně váží k proteinům signální dráhy NF-kappaB, která je významná pro zánětlivou odpověď imunity a další významné procesy. Tím dojde k zablokování této signální dráhy.

Schneider a jeho tým zjistili, že kurkumin v experimentech in vitro snadno vstupuje do oxidačních reakcí. Z jejich výsledků vyplývá, že rozporuplné výsledky studií s kurkuminem může vysvětlit jeho nedostačující biologická aktivace v takových experimentech.

Badatelé dospěli k závěru, že metabolická bioaktivace by se měla stát součástí klinických testů kurkuminu a dalších polyfenolů z potravy, které by mohly mít významné medicínské účinky. Mezi ně patří například resveratrol z červeného vína, kvercetin z cibule nebo epigalokatechin galát ze zeleného čaje.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj:  Gate2Biotech