Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Hniloba včelího plodu se ze severu Čech do dalších regionů ČR nerozšířila
02.07.2020

Hlášení v systému RASFF: 25. týden 2020
02.07.2020

Komise v Královéhradeckém kraji navrhla ocenit devět lokálních výrobků značkou Regionální potravina
02.07.2020

Ctpp >


Tisková zpráva Potravinářské komory ČR - České potraviny rozhodně nejsou díky řetězcům levnější
Datum: 03.07.2015
Potravinářská komora ČR

Tradiční tvrzení řetězců, že jen díky nim jsou ceny potravin v České republice velmi nízké, dostalo další ránu. Srovnávací test potravin nakoupených v Německu a v České republice, který organizovala Potravinářská komora ČR ve spolupráci s MF Dnes, ukázal, že v Německu jsou shodné výrobky mnohdy výrazně levnější a často také kvalitnější. Toto zjištění potvrdil i srovnávací test provedený Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.

 

Potravinářská komora společně s MF Dnes zařadila do testu 20 výrobků různých kategorií, které nakoupila v supermarketech v ČR v Praze a v Německu v Drážďanech. Srovnání běžných, nikoliv akčních cen jasně ukázalo, že dvě třetiny vzorků, tedy 13, bylo v ČR dražší.

U řady výrobků dosahovaly rozdíly více než 35 %, což rozhodně nelze přičíst na vrub odlišné DPH u potravin (SRN – 7 %, ČR – 15 %). Nejkřiklavějšími případy pak byla jahodová zmrzlina Carte d´Or, kde rozdíl činil téměř 37 % nebo tuňák v olivovém oleji Rio Mare s rozdílem 40 %. Nejvíce jsou ale postiženy děti – oblíbený a reklamou často propagovaný Kinder mléčný řez koupíte v Německu o polovinu levněji.

V průměru tak byly potraviny v ČR dražší o 23,5 % než v Německu. Tento výsledek je o to více alarmující, protože z pohledu HDP na hlavu je ČR na 84 % průměru EU, zatímco Německo je na 124 %, ještě horší je to v ukazateli AIC, kde je ČR na úrovni 75 % průměru EU a Německo na 123 % (Eurostat 2014). Porovnáme-li dále průměrné roční mzdy v USD., tak v Německu je to 34 841 USD a v ČR 17 729 USD.  V kontextu těchto nezpochybnitelných faktů

, by měly být v porovnání s produkty vyráběnými v Německu a dalších starých evropských zemích i náklady výrobců přiměřeně nižší a tudíž mělo by být tuzemské zboží vysoce cenově konkurenceschopné.

Vycházíme-li tedy z těchto předpokladů, pak výrobky vyráběné pod stejnou značkou ve východních zemích by měly být levnější než výrobky vyráběné ve starých zemích.

Protože je často argumentováno nižšími životními a výrobními náklady v nových zemích, respektive v ČR, měly by být logicky ceny potravin v porovnání s Německem nejméně o čtvrtinu nižší. A jako Potravinářská komora ČR jsme dosud nenašli důvod, proč by tomu tak nemělo být.

A navíc jsou zde ještě rozdíly v kvalitě, kdy například Pizza salámová Dr. Oetker, která je sice o necelých 7 Kč v ČR levnější, za to ale obsahuje o polovinu méně salámu (německá 12 %, česká 6 %) a je o 10 gramů lehčí a vyráběná v Polsku. Spotřebitel ale získá dojem, že si kupuje něco speciálního, protože v ČR se tato pizza s mizivým obsahem salámu honosně nazývá Edizione speciale. Chtělo by se dodat: speciale pro východní trhy.

K podobným závěrům došel i test VŠCHT a europoslankyně Olgy Sehnalové, který rovněž konstatoval u dvou třetin vzorků vyšší ceny v ČR s podobnými kvalitativními prohřešky – (drůbeží separát x vepřové maso, u kávy Arabica x Robusta)

Existuje tudíž jediné logické vysvětlení současného stavu a tím je výše obchodních přirážek obchodních řetězců, které mnohdy dosahují u výrobků s vysokou přidanou hodnotou i 100 %. Jinak řečeno, řetězec koupí od zpracovatele například lovecký salám za 90 Kč za kilo. Na pultu řetězce se ale objeví stejné kilo již za 198,90 Kč bez DPH (228,75 Kč s DPH). A rázem tu máme bonus určený výhradně pro spotřebitele – přirážku 85 %.. Pokud se tedy tyto obchodní přirážky pohybují ve starých zemích na úrovni do 30 % a v nových zemích na úrovni 60 až 100 a více procent, je zde velmi zřejmá příčina, proč je srovnatelné zboží pro českého spotřebitele doma v České republice dražší než v sousedním Německu.

 

 

 

Více informací:

 

Ing. Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace

tel.: 296 411 184, 602 704 859

e- mail: vecerova@foodnet.cz

Internet: http://www.foodnet.cz

Adresa: Počernická 96/272, Praha 10 – Malešice, 108 03

 

 

02072015 TZ - PK AK České potraviny nejsou levnější ani když to [184.00 KB]