Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid 19
09.07.2020

Hniloba včelího plodu se ze severu Čech do dalších regionů ČR nerozšířila
02.07.2020

Hlášení v systému RASFF: 25. týden 2020
02.07.2020

Komise v Královéhradeckém kraji navrhla ocenit devět lokálních výrobků značkou Regionální potravina
02.07.2020

Ctpp >


Pro chovatele prasat i dojnic chystá Ministerstvo maximální možnou podporu. Zvyšuje objem peněz v Nákazovém fondu na 1,1 miliardy korun
Datum: 02.07.2015
Ministerstvo zemědělství ČR

Sektory vepřového a mléka dostanou ještě letos výraznou injekci v podobě dotací od Ministerstva zemědělství.

„Do Nákazového fondu plánujeme přidat další peníze, takže v něm bude 1,1 miliardy korun. Přibližně 720 milionů korun obdrží chovatelé prasat, což je historicky nejvíc za pět let existence tohoto programu. A je to také maximum, které nám povoluje Evropská unie. Zbytek peněz je určen pro chovatele drůbeže. Loni dostali chovatelé prasat z Nákazového fondu 577 milionů korun, “ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Vůbec poprvé dostanou chovatelé podporu v plné výši 100 % nákladů, které měli při ozdravování chovů. V roce 2014 jim dotace z Nákazového fondu uhradila jen 85 % výdajů.

Tyto peníze jdou z národního rozpočtu. Zemědělci mohou požádat například o podporu na dezinfekci, deratizaci, laboratorní rozbory účinnosti provedené dezinfekce nebo ošetření krmiva a napájecí vody podle programů schválených Státní veterinární správou.

Vedle podpor pro citlivé komodity, kde je pro chovatele dojného skotu připraveno
1,36 miliardy korun z evropských zdrojů, mohou v letošním roce čerpat prostředky i z Programu rozvoje venkova, který obsahuje zcela nové opatření zaměřené na dobré životní podmínky zvířat. Podpora z něj směřuje do sektoru mléčných krav a prasat.

„Očekáváme, že letos přidělíme 473 milionů na welfare dojného skotu a asi 143 milionů korun na prasata. Chceme tak posílit oblasti, které v poslední době čelí nízkým výkupním cenám. Chov dojného skotu a prasat patří k prioritám, proto předpokládáme, že je podobně vysokou částkou podpoříme i v příštích letech,“ uvedl ministr Jurečka.

Příspěvek můžou zemědělci využít na zvětšení prostoru ve stájích pro dojnice a selata, výběhy pro březí krávy nebo na preventivní hygienická opatření v chovech prasnic. Zvířatům se tak zajistí přirozené potřeby, což sníží úmrtnost a podpoří jejich přírůstek. Dotace je ze
75 % hrazena z evropských zdrojů a z 25 % z národního rozpočtu.

 

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství