Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

European Dry Food, Snack and Confectionery EPPS in Berlin, 25. - 27. 3. 2018
19.01.2018

European Food Supplements Conference - extended early bird, 8. - 9. 3. 2018
19.01.2018

Enhancing Consumer Protection in the EU: Preserving Consumers’ Rights in the Digital Society, 6. 3. 2018
19.01.2018

Pozvánky na semináře: "Financial Man. of Horizon 2020 Projects. Theoretical and Practical Approach"
19.01.2018

Ctpp >


Přečtení genomu odhalilo neobvyklou evoluční historii tykví
Datum: 10.11.2017
Gate2Biotech
Vydáno: 8.11.2017
Autor: Gate2Biotech

 

Informace webového portálu Gate2Biotech

 Foto: Shutterstock

Pro řadu lidí jsou dýně symbolem dekorací k oslavě Halloweenu. Mnoho dalších zase využívá dýně k obživě. Vědci Boyce Thompson Institute (BTI) a National Engineering Research Center for Vegetables v čínském Pekingu přečetli genomy dvou významných druhů tykví – tykve obrovské (Cucurbita maxima) a tykve pižmové (Cucurbita moschata). 

Vedoucí výzkumu Zhangjun Fei z BTI říká, že tykve jsou základní stravou v mnoha rozvojových zemích a v dnešní době se pěstují po celém světě, jak pro jídlo, tak i na okrasu.

Badatelé přečetli dva blízce příbuzné druhy tykví zároveň, aby lépe pochopili genetiku jejich klíčových znaků, které se u nich liší. Předností tykve obrovské je její lepší využití v kuchyni a nutriční hodnota, zatímco tykev pižmová je více odolná vůči chorobám a dalším nepříznivým faktorům, jako jsou extrémní teploty.

Fei je přesvědčen, že kvalitně přečtené genomy tykví poslouží k odvození genetiky významných znaků těchto plodin, což zase následně zrychlí šlechtění nových odrůd tykví.

Botanici považují dnešní tykve za diploidy, tedy za organismy se dvěma kopiemi chromozómů. Z přečtených sekvencí ale vyplynulo, že před několika miliony let došlo k tomu, že se dva tehdejší druhy tykví zkřížily a vytvořily tetraploidní rostliny, tedy se 4 sadami chromozómů.

Dávné tetraploidní tykve od té doby ztrácely znásobené geny. To je v podobným případech běžné, ale tykve je ztrácely zvláštním způsobem. Nadbytečné geny mizely náhodně ze sad chromozómů od obou rodičovských druhů. Výsledkem toho všeho je, že dnes máme v genomu tykví vlastně oba dva původní rodiče, jejichž genomy jsou z velké části neporušené.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.