Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Pozvánka na třetí ročník semináře MEMPROPO 2017
18.10.2017

Celostátní odborná konference „V hlavní roli ženy“
21.08.2017

Pozvánka na na odborný seminář „PROEXPORTNÍ AKTIVITY MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ A SETKÁNÍ SE ZEMĚDĚLSKÝMI DIPLOMATY"
21.08.2017

Veterináři kontrolovali vejce a kuřecí, fipronil nenalezli
21.08.2017

Ctpp >


S GM banány proti očním vadám
Datum: 04.08.2017
BIOTRIN
Vydáno: 2.8.2017
Autor: BIOTRIN

 

Informace organizace Biotrin o vývoji banánů obohacených o provitamin A.

 Vědečtí pracovníci z Queensland University of Technology (QUT) v Austrálii vyvinuli banány obohacené o pro-vitamín A. Cílem tohoto humanitárního projektu, který je finančně podporován nadací Billa a Melindy Gatesových, je snížit oční vady a úmrtí u dětí spojených s deficiencí pro-vitamínu A v Ugandě.

Díky genetickému inženýrství lze dnes u jakékoliv plodiny zvýšit obsah živin. Banán byl vybrán proto, že patří mezi nejdostupnější a nejkonzumovanější potraviny v Ugandě a lze ho jíst v syrovém i vařeném stavu.

Geneticky modifikovaný banán vědci upravili tak, že mu propůjčili gen z banánu z Papua-Nové Guiney. Tento banán má přirozeně vysoký obsah pro-vitamínu A. Jeho nevýhodou je ale malá výtěžnost. Vědci proto vložili tento gen do banánu Cavendish, který je velmi oblíbený mezi pěstiteli kvůli bohatým trsům a jeho dalším vlastnostem.

Než vědci nalezli nejlepší možný vzorek, byly v laboratoři a v polních podmínkách testovány stovky různých genetických variací. Konečná kombinace elitních genů byla zaslána do Ugandy, kde bude vložena do místních ugandských banánů.  Následně budou u těchto banánů probíhat polní pokusy.

Očekává se, že ugandští farmáři by mohli GM banány začít komerčně pěstovat od roku 2021.


 

Zdroj:
https://www.qut.edu.au/news/news?news-id=119796   http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=15592

 

Zdroj článku: http://www.biotrin.cz/s-gm-banany-proti-ocnim-vadam/