Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

O značku Regionální potravina přišel Kefír výrobce Jana Svatošová
25.10.2019

V Evropě se na rozdíl od ČR zvedá nálada firem. České malé a střední podniky jsou na tom ale stále lépe než ve zbytku Evropy
23.10.2019

SVS představila svou aktuální činnost na Lenfeldových a Höklových dnech
23.10.2019

Hygienici na kontrole Břevnovského posvícení
23.10.2019

Ctpp >


Vysocepatogenní aviární influenza v ČR; aktuální informace ke dni 22. 3. 2017
Datum: 23.03.2017
SVS
Vydáno: 22.3.2017
Autor: SVS

 

Aktuální informace SVS ke dni 22. 3. 2017.

 


Foto: SVS - Kontaminace chovu volně žijícími ptáky

Aktuální informace Státní veterinární správy ke dni 22. 3. 2017

  • 22. 3. 2017 Potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky subtypu H5 v obci Poseč v Karlovarském kraji. V hospodářství se v současnosti nachází cca 30 kusů drůbeže (kur domácí a kachny). Soukromý veterinární lékař nahlásil Státní veterinární správě úhyn 6 ks slepic v uvedeném hospodářství. Další ptáci již  vykazovali typické klinické příznaky nákazy. Následné vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo nákazu. Drůbež se s velkou pravděpodobností nakazila při kontaktu s volně žijícím vodním ptactvem nacházejícím se v jeho blízkosti. V souladu s platnou legislativou budou zbývající ptáci v ohnisku v průběhu zítřka utraceni. V současné době se připravují mimořádná veterinární opatření pro ohnisko a uzavřená pásma. Pásmo dozoru zasáhne na území Plzeňského kraje. Jedná se o 39. ohnisko vysocepatogenní ptačí chřipky vyhlášené v ČR od začátku letošního roku a o první ohnisko vyhlášené po téměř dvou týdnech od posledního předchozího případu. Po provedené povinné desinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla již zrušena uzavřená pásma u 29 ohnisek a pro chovatele v těchto oblastech již neplatí mimořádná veterinární opatření.
  • 10. 3. 2017 Ve čtvrtek 9. 3. 2017 ve večerních hodinách bylo potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky H5 v malochovu drůbeže v obci Dobrá v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Chovatel nahlásil úhyn čtyř slepic, vyšetření následně potvrdilo u uhynulé drůbeže nákazu ptačí chřipkou H5. Dnes v ranních hodinách proběhlo v souladu s legislativou usmrcení zbývajících cca 20 ks drůbeže v chovu (slepic a kachen). V průběhu dne se uskuteční jednání se starosty obcí, na jejichž území zasáhnou uzavřená pásma ohniska. Probíhá příprava mimořádných veterinárních opatření pro tato pásma. Jedná se o 38. ohnisko ptačí chřipky vyhlášené v ČR od začátku letošního roku. 
     

Státní veterinární správa provádí místní šetření, při kterých zajišťuje soupis hospodářství ve vymezených uzavřených pásmech a průběžně vyhodnocuje nákazovou situaci. Byla zavedena příslušná veterinární opatření k zamezení dalšího šíření nákazy podle platné legislativy.

Živočišné produkty z drůbeže z území ČR jsou bezpečné, protože jsou pod stálým veterinárním dozorem. Z infikovaných hospodářství nebyl uskutečněn žádný přesun živočišných produktů ani zvířat, jednalo se o drobnochovy s využitím produktů pro vlastní spotřebu.

Upozorňujeme, že je třeba při zaznamenání zvýšených úhynů v chovech drůbeže nebo při výskytu klinických příznaků nasvědčujících podezření z nákazy informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.